-4.8 C
Priština
-0.1 C
Zürich
More

  Cigaret me mentë edhe më të dëmshme se ato të zakonshmet

  spot_imgspot_img

  Sipas hulumtimit të bërë para disa kohe nga ekspertët amerikanë, cigaret të cilat në vete përmbajë mentë janë shumë më të dëmshme për shëndetin e njeriut, se sa ato nga duhani i zakonshëm.

  Cigaret me mentë dëmtojnë shëndetin e njeriut më shumë se ato të zakonshmet. Deri tek kjo e dhënë kanë ardhur rregullatorët amerikanë pas disa testimeve individuale, mirëpo pa marrë parasysh gjetjet, edhe më tej nuk është bërë asgjë që do të kufizonte sasinë e këtyre cigareve në shitje.

  Autoriteti i ushqimit dhe barërave në SHBA ka njoftuar se do të kërkojë konsultime me rastin e kufizimeve të mundshme për këto lloj cigaresh.

  Në fakt, cigaret të cilat në vete përmbajnë mentë thithen më lehtë, mirëpo kjo nuk i bën ato më pak toksike. Për më shumë, bëhet fjalë për produktin i cili është njejtë toksik sikur edhe cigaret tjera, e i cili është më i keq për shëndetin sepse njerëzit shumë më vështirë heqin dorë nga to.

  Mirëpo, tani për tani nuk është bërë asgjë lidhur me zgjidhjen e këtij problemi, për faktin që për këtë qysh në vitin 2011 një studim i ngjashëm ka dëshmuar se ndalimi i këtyre cigareve do të sjellte përmirësimin e shëndetit publik.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...