9.7 C
Priština
More

  A e dini cfarë është “Dulce de leche”?

  spot_imgspot_img

  Përkthyer fjalë për fjalë ajo do të thotë ëmbëlsirë me qumësht, përkatësisht karamele shumë e njohur në Amerikën Jugore, sidomos në Argjentinë dhe Uruguaj. Ky desert tek ata është pothuajse një ushqim nacional, e përdorin për të lyer, si krem ose si shtesë kremi për torta e ëmbëlsira të tjera…

  Edhe francezët kanë dic të ngjashme në kuzhinën e tyre, confiture de lait (marmaladë nga qumështi), ndërsa anglezët e quajnë milk jam.

  Përgatitja e këtij karameli për lyerje është e thjeshtë por zgjat shumë. Por, besoni ia vlen pritja.

  Në një litër qumësht me yndyrë shtoni 40 gram gjalpë, 300 gram sheqer, pak ekstrakt vanile, pak kripë dhe një lugë sodë bikarboni.

  Lëreni të ziejë qumështi dhe pastaj shtojini të gjithë përbërësit e tjerë, lëreni të vlojë rreth dy orë në zjarr të ngadalësuar. Sa më shumë që vlor, rezultati do të jetë edhe më I mirë. Kur masa fillon të trashet, përzijeni vazhdimisht dhe hiqeni nga zjarri kur e vini re se është krijuar një masë mjaft e trashë karamele.

  Përdoreni për lyerjen e palëpetullave, të bukës, ose merrni ndonjë lugë kur ju hahet ëmbëlsirë.

  kosovarja.ch

  Foto: seriouseats.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...