18.6 C
Pristina
16.2 C
Zurich
More

  Pesë hapa për një menaxhim më të mirë të diabetit tuaj

  spot_imgspot_img

  Kur keni diabet, shumë nga rezultatet varen nga kujdesi juaj dhe vendimet që merrni çdo ditë. Orientimi përmes këtyre vendimeve të përditshme ndonjëherë mund të jetë sfidues nëse nuk dini nga të filloni. Prandaj, ju prezantojmë “5 hapat për një menaxhim më të mirë të diabetit”, për ti përdorur si një hartë rrugore që të filloni udhëtimin tuaj drejt diabetit të kontrolluar mirë.

  Monitoroni glukozën tuaj

  Pjesë e diabetit është të dish të monitorosh glukozën.

  Kontrollimi i glukozës është një çelës thelbësor për kontrollin e mirë të sheqerit në gjak sepse është mënyra e vetme për të ditur se ku qëndroni me kontrollin e diabetit.

  Për të ditur se ku qëndroni, nuk ju duhet shumë. Një sasi shumë të vogël gjaku dhe gjilpëra të pastra. Frekuenca duhet të diskutohet me mjekun tuaj, por në përgjithësi rekomandohet të kontrollohet të paktën një herë në ditë.

  Sipas Shoqatës Amerikane të Diabetit (ADA) dhe Kolegjit Amerikan të Endokrinologjisë (ACE), rekomandimi për kontrollim gjaku është të bëhet në esëll.

  Mos harroni: kontrollimi i sheqerit në gjak ju mban nën kontroll të diabetit tuaj.

   Merrni ilaçet tuaja

  Kjo mund të duket si një këshillë e thjeshtë por është një hap kryesor që shpesh neglizhohet nga diabetikët.

  “Tani që sheqernat e mi janë kontrolluar nuk kam nevojë të marr më pilula” ose “Sapo të filloj të marr ilaçe nuk mund t’i ndaloj kurrë” janë frazat që dëgjohen shpesh nga njerëzit me diabet.

  Por, e vërteta është se ilaçet me të vërtetë i shërbejnë një qëllimi në kontrollin e glukozës.

  Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të ilaçeve që duhen marrë për diabetin dhe ato funksionojnë në pjesë të ndryshme të trupit.

  Një lloj ilaçesh funksionon në pankreas duke e stimuluar atë që të nxjerrë më shumë insulinë. Insulina është një hormon që ndihmon në uljen e glukozës në gjak duke e ndihmuar atë të hyjë në qelizat e gjakut për tu shndërruar në energji.

  Lloji tjetër i ilaçeve funksionon në qelizat dhjamore dhe muskulore për t’i bërë ato të ndjeshme ndaj vetë insulinës së trupit.

  Shpesh te personat me diabet të tipit 2, trupi bëhet rezistent ndaj përdorimit të insulinës, edhe pse mund të prodhohet akoma. Megjithatë, një lloj tjetër ilaçesh funksionon në mëlçi duke kontrolluar sasinë e sheqerit që bën mëlçia. Një nga medikamentet më të reja është me injeksion dhe vepron në të 3 zonat (pankreasi, qelizat dhe mëlçia) dhe ka përfitimin e shtuar të ngadalësimit të tretjes së ushqimit që nxit humbjen e peshës.

  Diabeti i tipit 2 është një sëmundje progresive dhe shpesh pilulat dështojnë të funksionojnë sepse trupi nuk prodhon më një sasi të mjaftueshme të insulinës. Në këtë pikë insulina me injeksion bëhet e nevojshme. Marrja e insulinës mund t’ju japë fleksibilitet më të madh për menaxhimin e glukozës.

  Ju mund të punoni me mjekun ose edukatorin tuaj të diabetit për të mësuar se si të rregulloni insulinën tuaj. Marrja e insulinës mund të jetë çelësi për të ulur mesataren e sheqerit në gjak dhe mund të ndihmojë në parandalimin e ndërlikimeve kronike që lidhen me diabetin si sëmundja e veshkave ose e syve.

  Kini kujdes për zgjedhjet tuaja ushqimore

  Një pjesë kryesore e menaxhimit të diabetit tuaj është ngrënia e ushqimeve të shëndetshme çdo ditë.

  “Dieta diabetike” mund të duket ogurzezë dhe konfuze. Ka shumë këshilla të pabaza që mund të ngatërrojnë çdo person me diabet, të tilla si – “Mos ha sheqer, numëro karbohidratet, kujdes për ushqime me indeks të lartë glicemik, ha yndyrë të mirë, por kufizon yndyrën e keqe dhe ha më shumë fibra”.

  Të mësosh rreth asaj se si ushqime të ndryshme ndikojnë në sheqerin në gjak është e rëndësishme dhe mund të bëhet duke planifikuar një vizitë me një Dietolog të Regjistruar i cili mund t’ju ndihmojë të planifikoni vaktet tuaja për të përmbushur qëllimet tuaja shëndetësore.

  Kur diskutoni efektet e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrës në sheqerin në gjak, kontrolli i pjesës së karbohidrateve do të ndihmojë në kontrollin e glukozës në gjak.

  Njëqind për qind e karbohidrateve që hani shndërrohen në sheqer brenda disa orësh nga ngrënia. Karbohidratet janë çdo niseshte, fruta, qumësht, kos ose e ushqime të ëmbla që hani.

  Për fat të mirë nuk keni pse t’i shmangni këto ushqime, por kini kujdes për porcionet tuaja.

  Disa “karbohidrate” (të tilla si karamele, biskota, akullore, gazra dhe lëngje) shndërrohen në sheqer më shpejt, prandaj qëllimi është të hani karbohidrate me shumë fibra, sepse ato absorbohen në rrjedhën e gjakut me një ritëm më të ngadaltë.

  Për shembull, hani fruta me lëkura dhe fara, (mollë, luleshtrydhe, etj.), Zgjidhni drithëra si buka e grurit të plotë dhe orizi i egër dhe kombinoni ato me kos pa yndyrë ose qumësht të skremuar.

  Mos harroni të zgjidhni me mençuri dhe të kontrolloni sasinë e karbohidrateve që hani për të vërejtur efektin pozitiv në sheqernat e gjakut.

  Çohu dhe lëviz

  Qëllimi i glukozës (ose sheqerit në gjak) në qarkullimin e gjakut është të sigurojë energji.

  Meqenëse stërvitja kërkon energji, ajo ju ndihmon të “konsumoni” sheqerin në gjak. Jo vetëm që ushtrimet do të ulin sheqerin në gjak, por gjithashtu mund të ulin presionin e gjakut, të përmirësojnë qarkullimin, të ulin stresin, të përmirësojnë gjumin dhe të ndihmojnë në tretje.

  Rekomandohet që të bëni 150 minuta ushtrime në javë për të nxitur dhe mbajtur një peshë të shëndetshme. Kjo barazohet me 30 minuta 5 herë në javë.

  Nëse keni kohë vetëm 15 minuta në mëngjes dhe 15 në kohën e drekës, bëjeni atë!

  Pjesa më e rëndësishme është të ngrihesh dhe të lëvizësh. Një masë paraprake për të marrë kur keni diabet është të kontrolloni sheqerin në gjak para se të ushtroni. Nëse është më pak se 100 mg / dl, atëherë hani një meze të lehtë që përmban karbohidrate para se të bëni stërvitje.

  Kjo do të ndihmojë në parandalimin e hipoglikemisë (sheqeri i ulët në gjak).

  Hipoglikemia përcaktohet si sheqer në gjak më pak se 70 mg / dl. Nëse sheqeri juaj në gjak bëhet shumë i ulët gjatë ushtrimeve, duhet të pini 4 gota të vogla lëngu, pije sportive ose sode për ta ngritur atë shpejt dhe për të ndaluar ushtrimet derisa të ndiheni më mirë. Pasi sheqeri juaj të jetë mbi 70 mg / dl sigurohuni që të keni një meze të lehtë që ka proteina (si djathi, arrat ose gjalpi i kikirikut).

  Proteina qëndron në rrjedhën tuaj të gjakut më gjatë dhe mund të ndihmojë në parandalimin e rikthimit të ulët të sheqerit në gjak sapo të rifilloni ushtrimet tuaja. Sapo të bëheni konsistentë me ushtrimet tuaja, sheqeri juaj kontrollohet më mirë, dhe gjithashtu do të ndiheni më mirë dhe më të energjishëm!

  Mbani takimet e mjekut tuaj

  Ju e dini fjalën e vjetër “Një mollë në ditë e mban larg mjekun?” Por me diabet është “Shikoni mjekun tuaj sot dhe largoni ndërlikimet!” .

  Kjo mund të tingëllojë “e kotë”, por do t’ju ndihmojë të mbani mend pse duhet të vizitoni rregullisht mjekun tuaj.

  Në varësi të kontrollit të glukozës, mund t’ju duhet të vizitoni mjekun tuaj çdo gjashtë muaj apo edhe çdo tre muaj (ndoshta edhe çdo muaj). Kjo do të varet nga ju dhe mjeku juaj.

  Rekomandohet që personat me diabet të bëjnë çdo vit këto analiza: Ekzaminimi i Syrit, Ekzaminimi i Këmbës, Testi i Gjakut në Funksionin e Veshkave, Analiza e Urinës, Kolesteroli (përfshirë Kolesterolin Total, Kolesterolin HDL dhe Trigliceridet) dhe një Shikim të Gripit.

  Përveç kësaj, mjeku juaj do të monitorojë testin tuaj “A1C”, dy deri në katër herë në vit. Testi A1C mat glukozën në gjak për një periudhë dy deri në tre muaj.

  Nivelet më të larta të A1C janë shoqëruar me rritje të rrezikut për komplikime kronike si sëmundja e syve, sëmundjet e zemrës, dëmtimi i veshkave dhe dëmtimi i nervave që mund të çojnë në amputime. Në takimin tuaj me mjekun, duhet të merrni ditarin e sheqerit në gjak në mënyrë që mjeku të mund të krahasojë A1C tuaj me sheqernat tuaja ditore të gjakut. Ai apo ajo do ta përdorë këtë për të rregulluar ilaçet tuaja dhe për t’ju ndihmuar në qëllimet tuaja shëndetësore.

  Kjo është gjithashtu koha juaj për të bërë pyetje. Nëse nuk jeni të sigurt se si funksionon një ilaç ose pse është i rëndësishëm një trajtim që mjeku juaj ka rekomanduar, kjo është koha për të edukuar veten. Mjeku juaj gjithashtu mund t’ju referojë te një specialist nëse është e nevojshme.

  Mbani këto 5 hapa në mendje ndërsa vendosni qëllimet tuaja shëndetësore për një kontroll optimal të diabetit. Shkruani qëllimin tuaj dhe ndani atë me dikë që mund të jetë mbështetja juaj për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...