14.4 C
Priština
More

  Dhjetë gjërat që duhet të bëjë prindi për t’i rritur vetëbesimin fëmijëve

  spot_imgspot_img

  Prindërit përpiqen maksimalisht të bëjnë gjithçka për t’ju siguruar fëmijëve jetë të qetë, të sigurt e të rehatshme. Ndonjëherë me përpjekjet e tyre ata harrojnë se fëmija ka nevojë edhe për pavarësi për të krijuar siguri në vete e vetëbesim. Po ju rendisim disa sjellje që të stimuloni tek fëmija vetëbesimin.

  1. Asnjëherë mos qeshni me idetë e tyre edhe nëse ju tingëllojnë të çuditshme.
  2. Vendosini fëmiët përballë situatave të panjohura, që të mësohen me to.
  3. Edukojini me kulturë muzikore edhe nëse nuk e kanë talent.
  4. Përfshijini në kuzhinë.
  5. Përgëzojini për sukseset e tyre.
  6. Inkurajojini gjithmonë të mësojnë gjëra të reja.
  7. Lërini të lirë të shfaqin talentet.
  8. Jepini besim në ato që bëjnë.
  9. Krijojini hapësirë të flasin për problemet.
  10. Lërini të bëjnë gabime/pernenat.al

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...