2.2 C
Priština
More

  Marihuana: Përfitimet shëndetësore janë të konfirmuara!

  spot_imgspot_img

  Duke pasur parasysh faktin se ne gjithmonë orientohemi kah Perendimi, duket se në këtë rast duhet të presim paksa. Instituti Nacional për kontrollin e drogës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës publikoi një raport, në të cilën për herë të parë konfiromohen zyrtarisht përfitimet e mundshme shëndetësore të marihuanës.

  Deri tani, qeveria federale ka rrefuzuar të pranojë marihuana mund të ketë ndonjë përfitim shëndetësor, dhe në përputhje me rrethanat është vendosur në klasin e parë të substancave narkotike, me droga të tilla si heroin, LSD dhe ekstazë.

  Studimet e fundit të bëra në kafshë, kanë treguar se kanabisi mund të vrasë dhe zhduk disa qeliza të kancerit dhe mund të zvogëlojë madhësinë e tyre, thuhet sipas një raporti nga Instituti Nacional.

  Dëshmitë sipas një studimi tregojnë se ekstraktet e që gjenden në tërë bimën e marihuanës mund të zvogëlojnë llojet më të rënda të kancerit të tilla si tumori në tru. Studimi i bërë në minj, ka treguar se këto ekstrakte kur përdoren së bashku me radioterapi, rrisin efektin e rrezatimit si dhe vrasjen e qelizave kancerogjene.

  Edhepse disa shtete amerikane lejojnë përdorimin e marihuanës për qëllime mjekësore, qeveria federale e ka ende të ndaluar.

  Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka lëshuar një deklaratë se nuk do bëjë ndalimin e zbatimit të programit të saj për shitjen e marihuanës mjekësore, por se do të vazhdojë të monitorojë edhe përdoruesit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...