10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Keni flamë? Ja se çfarë duhet të bëni

  spot_imgspot_img

  Simptomat e të ftohurit shpesh i përshkruajmë me fjalët “po dridhem”, “gjithçka më dhemb”. Atëherë si ilaç duhet të zieni supë ose çaj dhe të pushoni.

  Çajrat e përgatitura nga bimë të veçanta apo përzierje përdoren për shpëlarje të gojës, por mund edhe t’i pini në gllënjka të vogla, më shpesh gjatë ditës.

  Simptomat e ftohjes janë përgjigje trupore ndaj infeksionit kur aktivizohen pjesë të sistemit imunitar. Temperatura e lartë e trupit nuk ndikon në shumimin e virusit, kurse mjedisi acidik i stomakut në temperaturë të lartë deaktivizon viruset. Rritja e sekrecionit, teshtima, kolla sigurojnë nxjerrjen e virusit. Pra, temperatura e lartë është përgjigje e organizmit. Dhe posaçërisht për këto arsye ulja e temperaturës rekomandohet vetëm kur ajo kalon 38 gradë. Përjashtim janë fëmijët të cilët kanë patur konvulzione (ngërrçe), njerëz të moshuar apo sëmundje të caktuara kronike. Prandaj, rekomandohet zgjedhja e bimëve sipas simptomave me shtimin e produkteve ushqimore si zink, vitaminë C dhe propolis – theksojnë mjekët.

  Edhe përkundër të gjitha masave preventive që ne mund t’i ndërmarrim për të parandaluar sëmundjen, gjatë periudhës së rrezikut, nga nëntori deri në mars, paraqiten simptomat e ftohjes.

  Gabimi më i shpeshtë që bëhet është marrja e produkteve të cilët e thajnë mukozën nazale (spreje për hundë). Ato eliminojnë simptomat e të ftohtit, por njëkohësishtë edhe zvogëlojnë aftësitë mbrojtëse të mukozës dhe mund të janë shkaktarë të komplikacioneve. Për këtë nuk guxojmë që gjatë trajtimit të çrregullojmë aftësitë mbrojtëse të organizmit. Organizmi i personit të shëndetshëm mund të përballet me ftohjen edhe pa përdorimin e barërave. Është e rëndësishme të përdoren masa të caktuara higjienike – epidemiologjike për shërim më të shpejtë, por edhe për parandalimin e përhapjes së infeksionit. Personi i infektuar duhet të shmang shkuarjen në takime në dhoma të mbyllura, si dhe vizita tek të tjerët.

  SI TË SILLEMI

  – Përdorini facoleta letre

  – Gjatë periudhës së infeksionit përdorni vetëm gotën dhe peshqirin tuaj

  – Të pushoni në mënyrë që t’i siguroni energji organizmit për të luftuar virusin

  – Të ajrosni dhomën ku banon i sëmuri, që ajri të mos jetë shumë i nxehtë dhe të sigurohet lagështi e mjaftueshme

  – Pini lëngje të mjaftueshme

  – Pije të nxehta të ëmbëlsuara me mjaltë zbusin dhimbjet në fyt

  – Shmangni pijet me kafeinë

  – Ulni sasinë e sheqerit, yndyrës dhe alkoolit

  ÇKA NDIHMON

  – Supë pule (me anë të hetimeve është dëshmuar efekti anti-inflamatorë i supës, apo aminoacidet që ndodhen në proteinat e mishit të pulës)

  – Rrënjët dhe bima Echinacea (zvogëlon simptomat dhe shkurton kohëzgjatjen e ftohjes. Echinacean përdoreni në formë pikash çdo dy orë nga 3 deri në 5 ml një apo dy ditët e para, pastaj mund të kaloni në tableta)

  – Xhenseni (gingseng) siberian (stimulon aktivitetin e qelizave imune)

  – Rrënjët e xhensenit (forcon përgjigjen imune të organizmit)

  – Lulet e shtogut dhe blirit (përveç vetive diaforetike, zvogëlojnë sekrecionin bronkial)

  – Prodhimet dietetike

  – Vitamina C (preferohen doza prej 1 deri 4 g. Doza të tilla të larta duhet pirë vetëm gjatë kohëzgjatjes së ftohjes. Dozat e larta nuk preferohen për njerëzit që kanë ndonjë sëmundje apo gurë në veshka)

  – Zinku (mund të ndalojë apo në mënyrë të konsiderueshme të shkurtojë kohëzgjatjen e ftohjes. Me rëndësi është që të jetë në formë të glukonatit, glukonat-glicinës apo acetatit. Çdo dy orë merren 13-15mg)

  – Propolisi gjithashtu shkurton kohëzgjatjen e ftohjes

  FAKTET

  – Antibiotikët nuk kanë efekt në viruse

  – Në të ardhmen na pret rezistenca e bakterieve ndaj antibiotikëve e cila do të zhvillohet për shkak të përdorimit joadekuat të tyre, kurse ftohja është shkaku i përdorimit të shpeshtë dhe i pajustifikuar i antibiotikëve

  KËSHILLAT

  – për temperaturë: bimë që kanë veti diaforetike – stimulojnë djersitjen

  – për mukozën e hundës: inhalacione me eukalipt dhe nenexhik

  – për fyt: disa nga preparatet për zbutjen e mukozës së irituar të gojës dhe fytit.
  /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...