5.2 C
Priština
More

  Flisni me ta sikur me të rriturit: Gugatja vetëm pengon!

  spot_imgspot_img

  Në shikim të parë fëmija që gugatë (zëra që fillojnë të nxjerrin fëmijët e vegjë) duket simpatik, por duhet të jeni të vëmendshëm të mos kalojë në ndonjë çrregullim serioz në të folurit. Fëmijët me gugatje tërheqin vëmendjen dhe nuk duhet lejuar këtë …

  – Deri te gugatja më së shumti vie për shkak të disbalancit në zhvillimin e komponenteve gjuhë – të folurit në tru dhe gadishmërisë motorike që fëmija ta shprehë atë që ka dëgjuar dhe atë që dëshiron të na tregojë – shpjegojn logopedet.

  Me kalimin e kohës, thekson se, te fëmijët kjo stabilizohet, por nëse nuk ndodhë, duhet kërkuar ndihmën profesionale.

  Vetëm e tyre: Si ta edukojmë vajzën në kohën e Kardashian?

  Shkaqet janë të ndryshme përse fëmija fillon të gugatë dhe përse vjen deri te regresioni në të folurit. Njëri nga këto është lindja e vëllait apo motrës dhe në këtë mënyrë dëshiron ta tërheqë vëmendjen e prindërve e cila tani i është “privuar”.

  Shkaku tjetër mund të jetë se fëmija ka zbuluar mënyrën si t’i plotësojë të gjitha dëshirat me sjellje gugaçi.

  – E vetmja mënyrë që fëmija të zhvillojë shprehitë e duhura të të folurit është që t’i flisni me gjuhë të qartë dhe të kuptueshme. Duhet shmangur gugatjen dhe imitimin e të folurit të tij të pazhvilluar.

  Me fëmijët duhet të flitet që nga mosha më e re sikur me të rriturit, dhe nëse fëmija gugatë, nuk guxojmë ti kushtojmë vëmendje – këshillon mjekja./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...