A keni akne në fytyrë? Ja se si duhet trajtur ato

Shenjat në tërë fytyrën

 • Pastroni fytyrën 2 herë në ditë
 • Aplikoni tonifikues + losion
 • Aplikoni vaj kokosi si opcion dytësor, bën balansim të yndyrës së lëkurës së fytyrës si dhe shëron shenjat.

Akne të mëdha dhe të infektuara

 • Mos i prekni ato
 • Reduktoni ënjtjen me vajin nga çaji bimor ose ndonjë krem për puçrra
 • Bëhuni të durueshëm ndaj dhimbjes!

Aknet në zonën e mjekrrës

 • Shkaktohen nga mosbalansi hormonal
 • Reduktoni stresin!
 • Mos hani para gjumit, pini çaj mente
 • Kompresoni rrobat e ngrohta

Aknet rreth faqeve

 • Pastroni shpesh pajisjet celulare
 • Ndrroni mbulesat e jastëkut shpesh
 • Pastroni brushat për grimosje
 • Aplikoni paste dhëmbësh në vendin e akneve

Aknet në zonën e ballit (“Syri i tretë”)

 • Hidratoni lëkurën me ujë!
 • Shkaktohen zakonisht si pasojë e stresit
 • Mos përdorni shampo nëse dyshoni

Aknet në hundë (Puçrra e shtrigës)

 • Anashkaloni kripën
 • Bëni eksfoliant në zonën e prekur
 • Pastroni lëkurën që mos të vie deri te mbyllja e poreve

Aknet mbi buzë (“Mysafir i paftuar”)

 • Mund të irritohen shumë lehtë, mos i prekni!
 • Eliminoni ushqimet me yndyrë
 • Shkaktar i mundshëm mund të jetë balsami i buzëve
 • Aplikoni ujë dhe sode bikarbone në zonën e infektuar
kosovarja.ch