12.7 C
Priština
More

  Palpeta me limon dhe mak

  spot_imgspot_img

  Po sjellim recetën për njërën nga verzionet më të shëndetshme të palpetave amerikane. Përgatitini me limon dhe mak dhe me një miell të shëndetshëm –

  Idenë e kemi marrë nga blogu Tartineandapronstrings. E kemi modifikuar pak, ndërsa mund ta ndryshoni edhe në mënyrën tuaj.

  Përndryshe, në verzionin origjinal në recept janë përdorur edhe fruta që quhen juzu (grejpfrut japonez) – një lloj i ri i grupit të citronëve. Është i shtrenjtë, nëse arrini ta gjeni, ndërsa shija ngjan me atë të mandarinës, limunit dhe grejpfrutit – kështu që në vend të tij gjatë përgatitjes mund të përdorni disa nga këto fruta.

  Përbërësit:

  • ½ filxhani (90 g) pluhur orizi
  • 1/2 filxhani (60 g) miell kinoe
  • 2 lugë sheqer
  • 1 një lugë caji pecivë
  • 1/2 një lugë caji sodë bikarboni
  • Pak kripë deti
  • 2 lugë mak
  • Lëvorja e një limuni a e një mandarine
  • 2 vezë
  • 240 ml jogurt me sa më pak yndyrë
  • 1 lugë lëng limoni
  • 1 lugë vaj (plus sa nevojitet për pjekjen e Palpetave)

  Në një enë përzijini llojet e miellit që do t’i përdorni, sheqerin, peciven, sodën bikarboni, kripën, mak, lëvoren e limonit. Vecmas tundini të verdhat e vezës me jogurtin, lëngun e limonit dhe vajin. Gjithë këtë përzierje bashkojeni me miellin dhe përzijeni bashkë.

  Vecmas tundini të bardhat e vezës me pak kripë – tundini derisa të fitohet një shkumë e fortë dhe pastaj në këtë shtoni pjesën tjetër të përbërësve.

  Në tigan nxeni 1 lugë vaj në temperaturë mesatare, pasi të nxehet shtoni ¼ filxhani nga brumi dhe pjekeni deri sa të skuqet pak , në të dyja anët. Përsëriteni këtë me tërë brumin.

  Shërbejini të nxehta shoqëroini me mjaltë.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...