10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Ja pse duhet të pini nga dy gota verë të kuqe çdo ditë përgjatë pandemisë

  spot_imgspot_img

  Konsumimi i dy gotave pije alkoolike në ditë mund të ngadalësojë problemet mendore dhe të ruajë funksionin e trurit, sipas një studimi të ri.

  Hulumtimi, i botuar në JAMA Network Open, shqyrtoi lidhjen midis konsumit të alkoolit dhe ndryshimeve në funksionin e trurit me kalimin e kohës midis afro 20,000 personave të moshave të mesme dhe të moshuar, shkruan The Telegraph.

  Studiuesit nga Universiteti i Xhorxhisë zbuluan se njerëzit që merrnin  deri në dy gota alkool në ditë  kishin një të tretën më pak të ngjarë t’i ulej funksioni njohës.

  Funksioni njohës përfshin të mësuarit, të menduarit, arsyetimin, të kujtuarit, zgjidhjen e problemeve, vendimmarrjen dhe vëmendjen.

  Studimi konstatoi se marrja optimale ishte dhjetë deri në 14 pije në javë, por tha se gjetjet nuk do të thotë që ata që pinë më pak duhet të shtojnë sasinë e konsumimit.

  Studime të shumta kanë vërtetuar çrregullimet mendore që po sjellë pandemia.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...