23.6 C
Priština
21.3 C
Zürich
More

  Ja pse duhet të pini nga dy gota verë të kuqe çdo ditë përgjatë pandemisë

  spot_imgspot_img

  Konsumimi i dy gotave pije alkoolike në ditë mund të ngadalësojë problemet mendore dhe të ruajë funksionin e trurit, sipas një studimi të ri.

  Hulumtimi, i botuar në JAMA Network Open, shqyrtoi lidhjen midis konsumit të alkoolit dhe ndryshimeve në funksionin e trurit me kalimin e kohës midis afro 20,000 personave të moshave të mesme dhe të moshuar, shkruan The Telegraph.

  Studiuesit nga Universiteti i Xhorxhisë zbuluan se njerëzit që merrnin  deri në dy gota alkool në ditë  kishin një të tretën më pak të ngjarë t’i ulej funksioni njohës.

  Funksioni njohës përfshin të mësuarit, të menduarit, arsyetimin, të kujtuarit, zgjidhjen e problemeve, vendimmarrjen dhe vëmendjen.

  Studimi konstatoi se marrja optimale ishte dhjetë deri në 14 pije në javë, por tha se gjetjet nuk do të thotë që ata që pinë më pak duhet të shtojnë sasinë e konsumimit.

  Studime të shumta kanë vërtetuar çrregullimet mendore që po sjellë pandemia.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...