20.7 C
Priština
More

  Çfarë është dallimi mes vezëve të bardha dhe ngjyrë kafe?

  spot_imgspot_img

  Kur dëshirojmë të blejmë vezë gjithmonë kemi dilemën se çfarë është dallimi mes vezëve të bardha dhe ato ngjyrë kafe nga jashtë? Dëshirojmë të dimë nëse luan rol në kualitetin e vezës ngjyra dhe dëshironi të dini se cili është dallimi mes tyre.

  Dallimi qëndron në pulën

  Kur bëhet fjalë për ngjyrën e vezës fajori kryesor është lloji i pulës. Në përgjithësi pulat e bardha bëjnë vezë të bardha ndërsa ato ngjyrë kafe, vezë me ngjyrë të tillë.

  A janë vezët e bardha më të mira apo ngjyrë kafe?

  Ngjyra e vezëve nuk është përcaktues i kualiteti, kur bëhet fjalë për shije dhe vlera ushqyese vezët nuk kanë dallim.

  A janë vezët ngjyrë kafe më të forta se të bardhat?

  Lëvozhgat e të dyja vezëve janë të njejta për nga trashësia ndërsa nëse ju duket se ndonjë vezë është më lehtë e thyeshme se tjetra kjo ka të bëjë me moshën e pulës, pulat e reja bëjnë vezë me lëvozhga më të forta dhe e kundërta.

  Pse janë vezët ngjyrë kafe më të shtrenjta?

  Ka një perceptim se ky lloj i vezëve është më natyral dhe më i shtrenjtë por kjo nuk është e vërtetë. E vetmja arsye qëndron në atë se pulat ngjyrë kafe janë më të mëdha se ato të bardhat andaj edhe kanë harxhime më të mëdha në mirëmnbajtjen e tyre.

  Një paralajmërim!

  Nëse keni ngrënë vezë nga pulat shtëpiake, me shumë gjasa keni ngrënë vezë ngjyrë kafe andaj edhe keni krijuar mendimin se ato janë më natyrale. Mirëpo në shijen e vezës nuk ndikon ngjyra e pulës por mënyra e të ushqyerit të saj.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...