Bukë misri me djathë, suxhuk dhe sallam pikant

PËRGATITJA

Në një enë të thellë bashkoni të gjitha ushqimet. Djathin shtypeni me një pirun. Me telin për përzierje përzieni të gjitha deri sa të bëhet masë kompakte. Furrën e ngrohni në 190 gradë. Enën për pjekje e lyeni me vaj dhe e nxehni në furrë. Në enën e nxehtë shtoni masën e përgatitur dhe piqeni për 30-40 minuta. Bukën e misrit e shërbeni të nxehtë, të dekoruar me suxhuk dhe sallam pikant.

Për katër persona

PËRBËRËSIT

  • 12 lugë miell
  • 1 lugë miell misri
  • 12 lugë vaj
  • 3 vezë
  • 1 kg djathë lope
  • 1 l ujë mineral
  • 1 pluhur për pjekje
  • 1 kg suxhuk
  • 1 kg sallam pikant

Ju bëftë mirë