-6.4 C
Priština
1.7 C
Zürich
More

  Zgjidhni problemin e duarve dhe thembrave të thata

  spot_imgspot_img

  Nëse gjatë stinës së dimrit duart janë më të ekspozuara e thembrat më të mbrojtura atëherë pse të dyja ballafaqohen me plasaritje dhe tharje.

  Për dallim nga pjesët tjera të trupit, lëkura në duar është më e hollë dhe me shumë më pak shtesa të gjëndrave. Duart jo vetëm nga vetja që janë më të ndjeshme, por edhe ne i bëjmë që të ballafaqohen me ujë të ftohtë, nxehtë, gjatë dimrit në erë… Meqë ballafaqohen nga këto kombinime të kundërta, shtresa e sipërfaqësore e lëkurës zbutet dhe vjen deri tek tharja e duarve.

  Ndërkaq lëkura e thembrave është pjesë që zakonisht ka problem me tharjen apo të çarat. Derisa disa e kanë këtë problem periodik, disa të tjerë ky problem i përcjell gjatë gjithë vitit. Thembrat gjatë dimrit totalisht i ngulfasim dhe me këtë bëjmë që shtresat e saj ashtu të ndjeshme t’i plasarisim edhe më shumë. Faktorë tjetër që negativisht ndikon në thembra janë edhe uji shumë i nxehtë, rrobat e ngushta apo çorapet sintetike…

  Zgjidhja – Përdorja e rregullt e kremave hidratues është shpëtim për duar dhe thembra. Por duhet t’i ikim përdorimit të kremit në mes të gishtave. Pjesa më e mirë e këtij rituali është koha e para gjumit.

  Cilat kremëra? Këto probleme i zgjidhin kremërat që janë me qumësht ushqyes dhe ndihmojnë në lëkurë të thatë. Pa frikë ato përdorini nga këmbët deri tek qafa, shpejt e thith trupi dhe nuk ju pengon në veshje. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...