-6.4 C
Priština
1.7 C
Zürich
More

  Çka kaq lehtë i ‘fshien’ strijat dhe rrudhat?

  spot_imgspot_img

  Çdokush që për një kohë të shkurtër ka humbur shumë kilogram, mesiguri ballafaqohet me të çara në trup, me dëmtimin e indit lidhës. Nga këto të çara më së shumti pësojnë barku, gjoksi, ijet dhe vithet.

  Në paraqitjen e të çarave ndikojnë gjenet, më pas sa është lëkura elastike, si dhe sa është e pasur me kolagjen dhe vitamin E. Që të luftoni me të çarat në trup –strijat, duhet të hani ushqime të pasura me vitamin K,E dhe C.

  Krahas kësaj ‘pjesët e dëmtuara’ mirëmbajini me preparate. Ju paraqesim tri reçeta të cilat ndikojnë më së shumti.

  Kamomila

  Njëri ndër më të mirët është ai ‘nga dollapet e shtëpisë’. Përzijeni kamomilen me vaj levande dhe jojobe. Lyejeni lëkurën çdo ditë. Kjo përzierje jo vetëm që suksesshëm lufton të çarat në trup, por ndihmon edhe në heqjen e rrudhave.

  Avokado

  Edhe një nga preparatet e dobishme është miksi i avokados, vajit të ullirit dhe limonit. Në përzierje futeni një pecetë dhe me te lyjeni trupin dy herë në javë.

  Deti

  Rezultat do të tregojnë edhe përzierja e vajit të ullirit, të bajamit dhe gjalpit nga deti. Të gjithë përbërësit përzijini dhe përdoreni cdo ditë në mënyrë që të çarat të fillojnë të zbehen. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...