Çdokush që për një kohë të shkurtër ka humbur shumë kilogram, mesiguri ballafaqohet me të çara në trup, me dëmtimin e indit lidhës. Nga këto të çara më së shumti pësojnë barku, gjoksi, ijet dhe vithet.

Në paraqitjen e të çarave ndikojnë gjenet, më pas sa është lëkura elastike, si dhe sa është e pasur me kolagjen dhe vitamin E. Që të luftoni me të çarat në trup –strijat, duhet të hani ushqime të pasura me vitamin K,E dhe C.

Krahas kësaj ‘pjesët e dëmtuara’ mirëmbajini me preparate. Ju paraqesim tri reçeta të cilat ndikojnë më së shumti.

Kamomila

Njëri ndër më të mirët është ai ‘nga dollapet e shtëpisë’. Përzijeni kamomilen me vaj levande dhe jojobe. Lyejeni lëkurën çdo ditë. Kjo përzierje jo vetëm që suksesshëm lufton të çarat në trup, por ndihmon edhe në heqjen e rrudhave.

Avokado

Edhe një nga preparatet e dobishme është miksi i avokados, vajit të ullirit dhe limonit. Në përzierje futeni një pecetë dhe me te lyjeni trupin dy herë në javë.

Deti

Rezultat do të tregojnë edhe përzierja e vajit të ullirit, të bajamit dhe gjalpit nga deti. Të gjithë përbërësit përzijini dhe përdoreni cdo ditë në mënyrë që të çarat të fillojnë të zbehen. /kosovarja.ch/