-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Përse duhet të hani shalqi?

  spot_imgspot_img

  Edhepse ende nuk ka filluar sezoni „i vërtetë“, shalqinin mund ta gjeni nëpër markete të ndryshme, treg të gjelbërm nëpër kamionë rreth rrugës… Përveç që është një freskim i vërtetë veror, shalqini është burim shumë i mirë i vitaminave dhe shëndetit.

  Shalqini është i pasur me likopen, antioksidansin i cili i jep atij ngjyrën e kuqe specifike, dhe zvogëlon rrezikun e krijimit të kancerit në prostatë.

  Ai në të njejtën kohë mbron edhe nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit të qafës së mitrës dhe vezorëve, kurse llogaritet që përmirëson plleshmërinë.

  Përveç që përmban sasi të madhe të vitaminës A, B dhe C, shalqini është i pasur me ujë (rreth 92%) dhe ndihmon në rregullimin e masës trupore sepse nuk përmban shumë kalori.

  Saktësisht, 100 gr shalqi përmban 10 përqind sheqer, 90 përqind ujë, 20 miligram betakaroten, 0.5 miligram hekur, shtatë miligram kalcium, 10 miligram fosfor dhe rreth 20 kalori.

  Nëse doni që nga shalqini të nxjerrni sa më shumë dobi shëndetësore, mos e ruani atë në frigorifer. Edhepse është më i përshtatshëm nëse është i ftohtë, ai në këtë mënyrë do të humb deri në 40 përqind të likopenit. Më së miri është që të ruhet në temperaturë dhome. Mirëpo, nëse e keni prerë dhe hapur, atëherë mbajeni në frigorifer.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...