-5.6 C
Priština
-2.4 C
Zürich
More

  Çokollata ndihmon në mbrojtjen nga rrezet e diellit

  spot_imgspot_img

  Lajm i mirë – çokollata mbron nga dielli! Sigurisht, vetëm pjesërisht, por nuk duhet të keni me brejtje të ndërgjegjes pas një rreshti të çokollatës …

  Zonja të nderuara, me siguri do t’ju gëzojë fakti se çokollata nuk është vetëm ushqim (edhe pse kur nuk ka qenë), por edhe një nga mënyrat që ta mbroni lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit, thonë ekspertët.

  Sipas Shoqatës Britanike të Dermatologëve, disa ushqime, duke përfshirë edhe çokollatën dhe domaten, sigurojnë një mbrojtje të kufizuar nga dielli. Në një hulumtim, të rriturit të cilët në baza ditore kanë konsumuar vetëm gjysmë reshti të çokollatës së zeze, për 12 javë, u është nevojitur dy herë më shumë kohë që të skuqen nga dielli, sesa atyre të cilët nuk kanë konsumuar çokollatë.

  Por, para se ta hudhni tërësisht kremën për rrezitje, duhet të dini se ushqimi siguron vetëm mbrojtje minimale, ashtu që ende duhet të aplikoni krem me faktorë mbrojtës para daljes në diell. Vetëm se tani keni justifikim perfekt që për çdo ditë të hani çokollatë gjatë kësaj vere, dhe mund të filloni tani.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...