22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Zakonet e përditshme për një lëkurë që shkëlqen

  spot_imgspot_img

  Thonë se lëkura e mirë është tregues i shëndetit të mirë, andaj vini re çdo sinjal që ajo lëshon për ju. Disa gjeste dhe zakone të vogla të cilat mund t’i bëni pjesë të rutinës tuaj të përditshme janë ato që bëjnë diferencën për të pasur gjithnjë lëkurë të shëndetshme.Ju tregojmë disa mënyra të shpejta se si të kujdeseni për fytyrën tuaj çdo ditë që fillojnë që nga ecjet e përditëshme deri tek ushqimet e duhura për ju.

  Aktiviteti sportiv

  Si i gjithë trupi edhe fytyra kërkon të lëvizë e të marrë energji nga aktivitetet sportive.

  Në këtë mënyrë gjaku do të qarkullojë më mirë dhe do të ndjeni ndryshme të dukshme sin ë muskujt e fytyrës ashtu edhe në elasticitetin e saj.

  Ecni, bëni vrap apo merruni me aktivitete të ndryshme sportive për shëndetin e të gjithë organizmit dhe sigurisht lëkurës tuaj.

  Hani yndyrna të shëndetëshme

  Në mënyrë që të eleminojë inflamacionin dhe të prodhojë qeliza të shëndetëshme lëkurës i duhen yndrynat e shëndetëshme.

  Prandaj mundohuni të konsumoni shumë arra, avokado, peshk apo vaj ulliri.

  Antioksidantët

  Një nga elementët më të rëndësishëm përsa i përket shëndetit të fytyrës, por edhe të gjithë organizmit.

  Për të luftuar radikalet e lira ju duhet të konsumoni një dietë të pasur me antioksidantë të cilat i gjeni tek frutat dhe perimet.

  Vitamina C

  Vitamina C është esenciale për prodhimin e kolagjenit në trup i cili ka një rol shumë të rëndësishëm në ruatjen e elasticitetit të fytyrës.

  Atë e gjeni me shumicë tek kivi, portokalli, specat e kuq, luleshtrydhet, qitro apo brokoli.

  Kujdes me aknet

  Aknet apo puçrat që mund t’ju dalin herë pas here në fytyrë janë një proces i zakonshëm i trupit që mund t’ju ndodhë të gjithëve ndaj mundohuni të mos  ngacmoni ato me duar.

  Ngacmimi i puçrave me duar do të përhapë më shumë mikrobet dhe papastërtitë në fytyrë prandaj në vend të kësaj, mundohuni që t’i lini ato të shërohen vetë.

  Flini gjumë

  Ka një arsye përse quhet i famshi “Gjumi i Bukurisë” në këtë mënyrë.

  Gjumi është një nga aleatët më të mirë të lëkurës tuaj pasi arrin ta qetësojë dhe ta pastrojë atë.

  Flini çdo natë jo më pak se 8 orë gjumë.

  Zinku dhe Vitamina E

  Zinku funksionon si një riparues natyral për çdo dëm që mund të keni në lëkurë.

  Prandaj konsumoni shumë kungull, fara kungulli apo ushqime deti.

  Vitamina E nga ana tjetër njihet si një hidratuese  e mirë e fytyrës që e ndihmon atë të qëndrojë elastike dhe të shkëlqejë.

  Përtej kapsulave me vitamina E, atë mund ta gjeni edhe tek arrorët, avokado apo peshku.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...