Uji me xhenxhefil: Tretë shtresat e yndyrës

Xhenxhefili vepron si djegës i yndyrës dhe ndihmon në humbje peshe. Kjo erëz ju bën të ndjeheni të ngopur, kështu që nuk do të keni nevojë për ‘grimcime’ mes vakteve.

Receta

Në 1.5 litra ujë të vluar i zieni në zjarr të ulët rreth njëzet minuta. Në fund, i shtoni rrënjët e copëtuara të xhenxhefilit, në gjatësi rreth 4-5 cm.

Hidhni ujin në ‘termos’ së bashku me xhenxhefilin. Përgatitni dhe pini ujë xhenxhefili rregullisht për gjashtë muaj.

Merreni me vehte kudo që të shkoni, në punë, udhëtime, pazar, ekskurzione, le të ju qëndrojë pranë kompjuterit apo televizorit. Pini pijen e nxehtë në gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.

Edhe një tjetër këshillë e thjeshtë dhe praktike për linjë trupore të hollë – le të kalojnë të paktën tri orë në mes vakteve, dhe po ashtu në mes të vaktit të fundit në mbrëmje dhe shkuarjes në shtrat.

kosovarja.ch