Sa herë keni tentuar të humbni peshë dhe pa asnjë rezultat? Shumë shpesh? E pra, ndoshta gjithçka ka të bëjë me hormonet tuaja.

A keni dëgjuar ndonjëherë për leptin-in?

Është një hormon që kushtimisht thënë e ‘pengon’ humbjen e peshës. Funksioni kryesor i tij është për të rregulluar nivelet e energjisë dhe peshës. Ky kalon pengesën mes gjakut dhe trurit dhe shkon drejtëpërdrejtë në receptorët në qendrën e trurit për oreks. Pastaj, dërgon sinjale në tru në lidhje me sasinë e ushqimit që ka nevojë trupi juaj.

Leptin-i stimulon aktivitetin e sistemit nervor simpatik dhe stimulon indet yndyroreqë të shpenzojnë energji. Megjithatë, ndonjëherë trupi krijon rrezistencë ndaj këtij hormoni.

Kjo ndodhë kur hormoni leptin nuk mund të arrijë objektivat dhe nuk arrin të kontrollojë oreksin. Ndonjëherë receptorët nuk mund të dërgojnë sinjale deri të qelizat. Kjo është ajo që ndodhë me njerëzit mbipeshë.

Nivelet e larta të leptin-it e bëjnë personin më pak të ndjeshëm ndaj tij, dhe truri nuk mund të ndjek sinjalet që merr, gjë që rezulton në metabolizëm të dobët dhe keq ushqyerje.

Simptomat e mëposhtme tregojnë rrezistencë të mundshme të leptin-it:

 • Shtim në peshë
 • Dëshirë e pakontrolluar për ushqim
 • Stresi për ngrënie
 • Ngrënie në orë të vona të natës
 • Hipertension
 • Pagjumësi
 • Paaftësi për të humbur peshë të madhe
 • Dëshirë për konsumin e sheqerit
 • Numër i lartë i triglicerideve
 • Ankth
 • Motivim i dobët
 • Lodhje pas ngrënies

Çfarë duhet të ndaloni së ngrënuri për të kundërshtuar rezistencën e insulinës:

 • Yndyrnat
 • Sheqerin
 • Karbohidratet
 • Shurup misri me fruktozë të lartë

Hani më shumë ushqime organike, shmangni karbohidratet prej gruri. Përfshini në dietën tuaj të ushqimit më shumë yndyrna të ngopura, siç ndodhet në vaj kokosi, avokado, arra, gjalpë dhe yndyrna shtazore. Përdorni acide yndyrore omega-3 me bazë shtazore.

Ndërprisni mënjëherë konsumin e ushqimeve të përpunuara. Hani më shumë fibra të tretshme dhe proteina si dhe më pak karbohidrate.

Aktiviteti fizik luan rol shumë të rëndësishëm. Ai rikthen ekuilibrin natyror në trup dhe shfuqizon rezistencën e leptin-it.

Çështja juaj lidhur me leptinin mund të jetë si rezultat i privimit të gjumit. Bëni gjumë të mjaftueshëm. Kontrolloni nivelin tuaj të leptinit rregullisht dhe trajtoni veten në kohë. Përdorni mënyra natyrale për të rikthyer ekuilibrin tuaj hormonal.

kosovarja.ch