-1.3 C
Priština
-2.6 C
Zürich
More

  Si ndikon në shëndetin tuja stina e vitit në të cilën keni lindur

  spot_imgspot_img

  Sigurisht që të gjithë e keni dëgjuar se fëmijët e verës janë më të lumtur, më të shoqërueshëm se fëmijët e dimrit, të cilët janë më të qetë, të tërhequr dhe misteriozë. Një studim i ri sugjeron se stina e vitit në të cilën keni lindur ndikon shumë në shëndetin tuaj të përgjithshëm.

  Studimi tregon se njerëzit e lindur verës zakonisht janë më të shëndetshëm si foshnje dhe si të rritur. Studimi përfshiu gjysëm milion pjesmarrës nga Britania e Madhe, dhe konstatoi se fëmijët e lindur në Qershor, Korrik dhe Gusht janë më të trashë si foshnjë dhe më të gjatë si të rritur.

  Për më tepër ky studim tregoi se femrat e lindura gjatë muajve të verës kanë filluar pubertetin më herët, që është indikator i shëndetit të mirë më vonë. Puberteti i hershëm është konsideruar më herët si i lidhur me rrezikun e lartë të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të gjirit.

  Autori i studimit shpjegon se studjuesit kanë gjetur ndikim të madh të muajit të lindjes në zhvillimin dhe shëndetin e njerëzve.

  Shpjegimi i studimit mund të lidhet me ekspozimin më të madh të nënave ndaj rrezeve të diellit dhe vitaminës D gjatë verës, që mund të sjellë rezultate pozitive.

  Në të kaluarën studjuesit i kanë lidhur lindjet në muajt e dimrit me rrezikun e sëmundjeve si : rritje e penguar, sëmundjet mendore dhe vdekjet e parakohshme./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...