18.6 C
Pristina
16.2 C
Zurich
More

  Receta: Kek me kakao

  spot_imgspot_img

  Krijoni një atmosferë të ngrohtë për familjen e të dashurit tuaj duke përgatitur këtë recetë të kekut! Fantastik për fëmijët dhe të rriturit të cilët preferojnë ëmbëlsirat e buta me kakao.

  Përbërësit:  350 gr miell (që fryhet vetë), 400 gr gjalpë, 6 vezë, 300 gr sheqer, 60 gr kakao, 1 lugë kafe fryrës, 1 bishtajë vanilje, 1 lëkurë portokalli e grirë.

  Përgatitja:

  Në fillim, kalojmë në sitë miellin, kakaon dhe fryrësin. Ndërkohë ndezim furrën në temperaturën 170 gradë.

  Pasi vendosim në mikser gjalpin, sheqerin, vaniljen dhe lëkurën e portokallit, i përziejmë mirë për 5 minuta.

  Gjatë përzierjes hedhim një nga një vezët në masën në mikser. E ulim pak shpejtësinë e përzierjes dhe shtojmë miellin, kakaon dhe fryrësin.

  Pasi e përfundojmë, fikim mikserin dhe vendosim masën e përgatitur në një enë në formën e kekut (me diametër 24 cm).

  Në fund, e pjekim në furrë për 50 minuta në 175 gradë.

  Këshillë

  Nëse nuk dëshironi të përdorni vezë, mund të përdorni pure apo salcë jo të ëmbël molle. Pjekja do të kërkojë pak më shumë kohë se sa kur përdorim vezët.

  Si zëvendësues të produkteve të bulmetit mund të përdorni qumësht bajameje ose qumësht arrë kokosi.

  Për një kek me kakao pa gluten, përdorni miell që përcakton mungesën e glutenit.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...