23.3 C
Priština
23.8 C
Zürich
More

  Dietë ushqimore, për të luftuar ankthin

  spot_imgspot_img

  Ndërsa është e natyrshme të ndiheni të stresuar për momentin, pak ndryshime në diete mund të bëjnë një diferencim.

  Tani është koha që jo vetëm të jemi të vëmendshëm ndaj të tjerëve, por edhe të tregojmë dhembshuri për veten. Me një mënyrë jetese tepër të vrullshme në mes të një pandemie, është e natyrshme të ndiheni të stresuar. Dhe të gjithë e dimë se stresi mund të shkaktojë ankth.

  Prandaj, pak ndryshime në rutinën dhe dietën tonë mund të arrijmë një përmirësim të dukshëm.

  Uma Naidoo, një psikiatër ushqyes i Harvardit ndajnë mënyrën se si këto ushqime kanë “prova të reja shkencore për efikasitetin e tyre në trajtimin e ankthit”.

  Ushqime të tilla si:

  Mungesa e vitaminës D, lidhet me njerëzit që vuajnë nga çështje të ndryshme të shëndetit mendor si depresioni. Dr Naidu tha: “Në një nivel të popullatës, pamjaftueshmëria e vitaminës D është vlerësuar në 77% në SHBA. Duke e bërë nivelin e ulët të vitaminës D një epidemi hormonale. Ato shoqërohen me çrregullime të shumta mendore, duke përfshirë skizofreninë, depresionin dhe ankthin”.

  Omega 3

  Jo vetëm për ruajtjen e shëndetit të trurit tonë por edhe për lëkurën dhe flokët. Acidet yndyrore omega 3 janë me të vërtetë të rëndësishme.

  Dr Naidu “Këto acide yndyrore janë agjentë të fuqishëm anti-inflamatorë dhe janë të rëndësishëm në njohjen dhe shëndetin mendor. Një studim tregoi se 12 javë shtesë e omega-3 uli ankthin me 20% ”, tregon Dr Naidu.

  Shafran i Indisë

  Ky përbërës ndodh që të luajë një rol të rëndësishëm në rikuperimin e pacientëve që vuajnë nga Alzheimer, sëmundja Parkinson dhe madje edhe ankthi. “Shafran i Indisë është i pasur me përbërjen kurkuminë e cila është studiuar shumë për trajtimin e saj për Alzheimer, depresion, ankth dhe më shumë. Gjithmonë përfshini një majë piper të zi për të përmirësuar përthithjen ”.

  Embëlsuesit artificialë

  Këto duken si një mundësi e shkëlqyeshme sepse doni të shkurtoni sheqerin në mënyrë që të kontrolloni dëshirën tuaj për kalori. Por ëmbëlsuesit artificial bllokojnë transportimin e hormoneve të lumtura si dopamina dhe serotonina, duke rritur kështu nivelet e stresit. “Këto janë shumë të lidhura me problemet neuropsikiatrike, veçanërisht me ankthin. Ata mund të ndikojnë negativisht në metabolizmin dhe të ndryshojnë prodhimin e neurotransmetuesit”.

  Provoni dietën keto

  Ndërsa dieta keto provohet nga ata që duan të humbin peshë. Kjo dietë me shumë yndyrna dhe karbohidrate të pakta po fiton popullaritet në trajtimin e sëmundjeve neurodegjenerative të tilla si Parkinson. Në fakt, studimet pretendojnë se ato mund të ndihmojnë në trajtimin e “një game më të gjerë të kushteve të tilla si ADHD, depresioni dhe ankthi”.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...