20.7 C
Pristina
16.7 C
Zurich
More

  Moska vendi i magjisë së dimrit

  spot_imgspot_img

  Kur përmendim dimrin dhe udhëtimet, menjëherë na vjen në mendje Moska. I njohur ndryshe si qyteti i akullt.

  Rusia është një vend me trashëgimi të pasur kulturore dhe një peizazh jashtëzakonisht të larmishëm. Moska, kryeqyteti, shtrihet në lumin Moskva dhe është një perlë e vërtetë për t’u vizituar dhe zbuluar sidomos gjatë dimrit.

  E mbuluar në dëbore pjesën më të madhe të dimrit, Moska është përshkruar nga shumë si një qytet magjik. Edhe në ditët më të ftohta, qyteti ka një mori aktivitetesh për të zbuluar.

  Parku Zaryadye

  Parku Zaryadye është vetëm disa hapa larg “Sheshit të Kuq” dhe është një nga thesaret më moderne të qytetit. Është një park urban që përfaqëson peizazhe të ndryshme të Rusisë. Ura e saj lundruese në formë V, një strukturë 70 metra e gjatë pa një mbështetje të vetme që varet mbi Moskva, është e njohur në të gjithë botën dhe po bëhet shpejt një nga atraksionet kryesore të qytetit.

  Arkitektura

  Mbulesa prej xhami e sallës së koncertit është unike. Është e përbërë nga 2618 panele dhe 152 panele diellore, por nuk ka mure anësore. Kjo lejon që ajri të rrjedhë lirshëm ndërsa në të njëjtën kohë mbron spektatorët nga çdo mot i keq. Kjo strukturë 8500 m2 është e para në llojin e saj.

  Aktivitete sportive

  Moska është tepër dinamike në dimër. Ju mund të bëni patinazh ndërsa shihni disa nga shumë kryeveprat arkitekturore sovjetike. Natën patinazhi në të vërtetë merr jetë, si dhe bulevardet, rrugët dhe parqet përreth, pasi ato janë zbukuruar me ndriçime artistike që konkurrojnë me yjet.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...