19 C
Priština
More

  Hudhra dhe përfitimet e saj

  spot_imgspot_img

  E njohur si allium sativum në termin shkencor, hudhra konsiderohet si një nga ushqimet më të mira parandaluese të sëmundjes, për shkak të efekteve të saj të fuqishme dhe të përhapura.

  Ekstrakti i hudhrës në moshë është bërë një qendër ushqyese.

  Për më shumë se 5000 vjet, që datojnë nga Egjipti i Lashtë, hudhra është përdorur në mjekësi. Kulturat e tjera antike, përfshirë grekët, romakët dhe kinezët, kanë përdorur hudhra gjithashtu. Si pjesë e specieve Allium, hudhra është e lidhur ngushtë me qepën.

  Është një burim i mirë i manganit, vitaminës B6, vitaminës C, selenit dhe fibrave. Ekstrakti i hudhrës së moshuar (AGE) ka qenë objekt i më shumë se 700 studimeve mjekësore që vlerësojnë aspektet e tij të ndryshme, përfshirë përfitimet e hudhrave për shëndetin kardiovaskular, mbështetjen e imunitetit dhe madje edhe njohjen.

  Ngjashëm me format e tjera të hudhrës (pluhur, vaj ose ekstrakt), AGE duhet të përpunohet para se të përdoret si shtesë. Hudhra e papërpunuar dhe e prerë, zhytur në etanol, mund të ruhet për 20 muaj.

  Ky proces natyrisht stabilizon komponimet e squfurit që gjenden te hudhra, duke e bërë më të lehtë tretjen dhe rritjen e përmbajtjes së tij antioksiduese. Procesi i plakjes gjithashtu ndihmon në largimin e shumë prej ngacmuesve, oksiduesve dhe përbërësve të aromës nga hudhra e papërpunuar.

  Si shtesë, AGE mund të japë një dozë më të njëtrajtshme të hudhrës në një përqendrim më të lartë sesa të hani karafil të papërpunuar të hudhrës, dhe një shtesë ka një vlerësim të lartë të biodisponibilitetit, absorbohet lehtë nga trupi, duke kaluar në qarkullimin e gjakut dhe në indet e organeve.

  Studimet e fundit kanë treguar se AGE përmban komponime të fuqishme antioksiduese, të tilla si acidi karboksilik dhe L-arginina, të cilat luajnë role të rëndësishme në luftimin e kushteve të shkaktuara nga oksidantët që ndodhin ndërsa trupi rritet.

  AGE siguron lëndë ushqyese kritike të përdorura nga trupi për të prodhuar antioksidantët e vet për mbrojtjen e tij nga rrezatimi, neutralizimi i kimikateve dhe pastrimi i toksinave. Ai gjithashtu mbështet prodhimin e qelizave të shëndetshme në nivelin e ADN-së. Këto veti e bëjnë moshën një zgjedhje të shkëlqyeshme për mbështetje kundër plakjes.

  Ndër shumë përfitime, AGE mund të parandalojë sëmundjet kardiovaskulare. Mund të ndihmojë në shëndetin e enëve të gjakut, duke ruajtur presionin e duhur të gjakut. Studimet kanë treguar se AGE është efektive në uljen e presionit sistolik të gjakut me afërsisht 10 pikë, shkruan Alternative Medicine.

  Një përfitim tjetër i rëndësishëm i moshës është aftësia e tij për të ndihmuar mëlçinë. Përbërësit e organosulfurit të cisteinës AGE-alil dhe S-propil cisteinë, janë të tretshëm në ujë dhe ndihmojnë në forcimin e prodhimit të glutathione të mëlçisë. Ky është një antioksidant shumë i fuqishëm, cili ndihmon trupin të eliminojë toksinat në një nivel qelizor.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...