2.2 C
Priština
More

  Përpeq i zbuluar

  spot_imgspot_img

  Përbëresit

  • 700 gr miell,
  • Ujë,
  • Kripë,
  • 1 lugë vaj,
  • 300-500 gr djathë,
  • 100-150 gr mazë,
  • 2-3 vezë,
  • 1/2 lugë miell misri.

  Udhëzime

  1. Varësisht nga madhësia e tepsisë,ulet brumi me ujë të vakët,kripë dhe 1 lugë vaj.
  2. Ndërkohë,djathi troshitet,i shtohen maza,vezët ,½ lugë miell misri dhe të gjitha përzihen mirë.
  3. Ngjeshet brumi dhe tëhollohet.
  4. Vihet në tepsi të lyer me yndyrë dhe mazë,kurse skajet depërtojnë përtej tepsisë.
  5. Mbi petë shtrihet djathi i përgatitur me përbërësit e tjerë,kurse skajet e petës palosen nga brenda.
  6. Mesi mbetet i zbuluar.
  7. Nxehet furra në 250 gradë C, futet tepsia,pastaj ulet temperatura në 200 gradë C. Piqet për 30-40 minuta.
  8. Në disa fshatra,mesi i përpeqit ngjyhet me bukë të nxehtë mrume.
  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...