12.7 C
Priština
More

  Përgatiteni vetë shampon tuaj natyrale

  spot_imgspot_img

  Do të fitoni masë të mirë pa kimikale të dëmshme.

  “Nëse dëshiron të blesh mjaltë, mos e prek frenin”- Dale Carnegie

  Të gjithë ne kemi flokë dikush më pak e dikush më shumë (Disa madje kanë edhe aty ku nuk duhet).

  E bukur, e mesme, e dendur, e hapur-e bardhë, bakër, e kuqe, gjumbir, ngjyrë hiri- pa marrë parasysh të gjitha këto janë flokë. Ndoshta është edhe më mirë të keni ngjyrë natyrale. Apo ndoshta keni paguar pak nga pasuria për ngjyrë të flokëve tuaj. Mundësitë janë pa kufi njëlloj si fijet në flokë, të gjithë 120000 (ata që ende e kanë kokën plot qime, ndoshta kanë 240000!!??).

  Atë që me siguri mund ta themi është që kujdesi i përditshëm i flokëve me prodhime ekologjike mund të ndihmojë që floku juaj të bëhet dhe të mbesë- i fortë dhe lakmueshëm i bukur. Kur jeni në treg dhe zgjidhni produkt për flokë, kini në mendje: nëse nuk mund ti thoni përbërësit, ata me siguri nuk janë të mirë për flokët tuaj. A jeni pyetur ndonjëherë çka kanë përdorur për larje të flokëve para se janë bërë shampot të cilat i blejmë?

  Tani kur e keni blerë shampoon e duhur dhe përfundimisht keni filluar ti lani flokët me të, mos harroni që gjatë larjes të masazhoni kokën por me themel nga rrënjët deri në maje, dhe me këtë do ta rregulloni qarkullimin e gjakut. Do të jeni të befasuar me rezultatin dhe sa mund është akumuluar. Masazhi e kokës na relakson dhe zvogëlon tundimin. Do të ndjeheni shumë më mirë dhe më të qetë, si e gjithë lodhja të ketë kaluar. Pas masazhesh, shampon me detajisht lajeni. Hiquni përsëritjes së shapos vetëm nëse flokët i keni shumë të ndyta dhe të yndyrshme.

  Në vazhdim mund të lexoni disa rekomandime për përdorje të përbërësve natyral për kujdes të flokëve. Të gjithë përbërësit janë natyral, të njohur dhe të sigurt e as nuk kërkojnë asgjë më shumë se sa përdorimi i vazhdueshëm i produkteve të cilat me siguri i keni pasur në duar.

  Përziejini disa lugë vaj ulliri në flokë të thatë deri në maje të flokëve. Mblidhini flokët dhe vendosni kapelë për dush dhe lërini të qëndrojnë ashtu 30 minuta. Pas kësaj mirë lajini flokët me shampo.

  Çdo natë fërkoni dhe masashoni kokën tuaj me lëngë të distiluar 50/50 uthull të bardh dhe ujë. Në këtë mënyrë do të arrini shkëlqim të flokëve të cilin gjithmonë e keni ëndërruar.

  Që të fitoni ndërrim për shampo, përzieni një lugë sodë bikarboni dhe dy lugë ujë- duhet të dini që kjo nuk do të duket si shampo që ju jeni mësuar.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...