Nëqoftëse keni flokë të thatë, atëherë erërat e dimrit dhe ajri i ftohtë mund t’i përkeqësojë edhe më shumë. Trajtoni flokët e thata me anë të këtyre llojeve të maskave të përgatitura në kushte shtëpiake, e që ndikojnë në zbutjen, shkëlqimin dhe shtimin e joshjes.

Vaj ulliri dhe mjaltë

  • 6 lugë gjelle vaj ulliri
  • 4 lugë mjaltë
  • Koha: Lani flokët pas 25 minutave

Kjo maskë ndikon që të keni flokë me shkëlqim dhe të buta.

Avokado dhe e verdha e vezës

  • ½ Avokado
  • 1 e verdhë e vezës
  • Koha: Pastroni flokët pas 20 minutave

E verdha e vezës është e mrekullueshme për ndriçimin dhe hidratimin e pamjes suaj, por që ka të njejtat përfitime të mrekullueshme për flokët tuaj.

Banane dhe mjaltë

  • 1 banane e pjekur
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • 1 lugë vaj ulliri
  • Koha: pastroni flokët pas 15-20 minutash

Ky kombinim i mrekullueshëm jo vetëm që hidraton nga rrënja deri te majat, por gjithashtu zbut e hidraton lëkurën e thatë të kokës.

Vaj kokosi

½ filxhan vaj kokosi të lëngshëm

Kjo lloj maske është shumë e thjeshtë, dhe ndoshta një ndër më të preferuarat tona! Vaji i kokosit është i mbushur me antioksidantë dhe vitamina për të ushqyer dhe hidratuar flokët nga mesi i gjatësisë së tyre e deri tek majat.

kosovarja.ch