-4.2 C
Priština
0.7 C
Zürich
More

  Limoni dhe soda bikarbon i fshijnë njollat e verdha të thojnjve

  spot_imgspot_img

  Një mënyrë për t’i fshirë njollat e verdha të thonjve dhe për të parandaluar formimin e tyre janë: soda bikarbona, limoni dhe tabletat për fshiren e protezave të dhëmbëve.

  Duhani, xheli dhe lyerja e shpeshtë e thonjve me ngjyra të erëta mund të krijojnë njolla të verdha në ta. Këto mund të mënjanohen tërësisht me disa përzierje shtëpiake.

  Së pari thonjtë duhet të pastrohen nga ngjyrat dhe pastaj të lahen me një brushë dhëmbësh dhe ky trajtim do t’i largojë të gjitha papastërtitë.

  Pastë me sodë bikarbon

  Në pak ujë të vakët futni dy-tri lugë sodë bikarbon dhe tundeni deri sa të fitohet një masë më e trashë. Futini gishtat në atë përzierje për disa minuta dhe do të shihni se si soda do ta zbusë lëkurën e duarve tuaja, do t’i zabardhë thonjtë dhe do t’ua rikthejë shkëlqimin.

  Lëngu i limonit

  Përvec që i forcon thonjtë, limoni i largon edhe njollat e verdha. Mund t’i mabani gishtat në lëng limoni, ose ta pritni limonin dhe me të t’i lyeni gishtat, pastaj t’i ferkoni me brushë dhëmbësh. Kjo tërësisht i largon njollat.

  Tableta për t’i fshirë protezat e dhëmbëve

  Në një gotë me ujë vini dy tableta për pastrimin e protezave të dhëmbëve dhe mbani duart në atë përzierje për disa minuta. Këto tableta, përvec që i pastrojnë dhëmbët, i zbardhin edhe thonjtë.

   Lyerja bazike i mbron thonjtë

  Para se t’i lyeni thonjtë me ngjyra të errëta, patjetër duhet t’i lyeni me një ngjyrë bazike. Kjo do t’i mbrojë thonjtë tuaj nga zverdhja. Pasi të përdorni aceton, duhte t’i lani duart mirë, pasi prej tij mund t’ju zverdheen thonjtë. /kosovarja.ch/

   

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...