13.4 C
Pristina
11.9 C
Zurich
More

  Ekstra ushqim i shëndetshëm mëngjesi – palpeta indiane me spinaq

  spot_imgspot_img

  Të hani ushqim të shëndetshëm në mëngjes është shprehi e cila do t’ju ruajë shëndetin. Palpetat indiane ju ofrojnë një kombinim të shkëlqyer të lëndëve ushqyese të shëndetshme.

  Ju duhet diçka që do t’ju mbrojë, që është e mirë për tretje dhe nuk përmban mish? Fjala është për ushqimin që quhet palak thepla (spinaq), i cili përgatitet me melmesa të cilat i japin një shije të mrekullueshme këtyre palpetave.

  Përbërja:

  • 2 gota (prej 250 ml) miell
  • 1 gotë spinaq të imtwsuar
  • 3 lugë kos
  • 1 lugë vaj
  • Krypë sipas dëshirës

  Shtesa 1:

  •  ½ luge fara kopër
  • 2 speca djegës, të prerë imët
  • ½ luge pluhur shafran të Indisë

  Ose shtesa 2:

  • 2 thelba hudhre, të pa thërrmuara
  • 1 spec djegës, i prerë imët
  • 2 lugë majdanoz të imtësuar
  • Vaj për fërgim

  Përzieni miellin, spinaqin, kosin, vajin dhe krypën, pastaj shtoni kësaj përzierje edhe shtesat 1 ose 2 (siç janë shënuar më lartë). Nga përzierja do të fitoni brum gjysëm të butë, shtoni ujë nëse është e nevojshme. Shtypne brumin pak me duar (në sipërfaqen e bërë më miell), mbulone dhe lëreni të rrijë ashtu 10 minuta. Nga brumi i fituar formoni 6 – 7 toptha të madhësisë së njejtë (sa limonët e vegjël). Hapeni brumin me okllai (hotllogi) në madhësi të një pjate. Ngrohne tiganin, me vaj lyeni pak të dy anët e “palpetës”, dhe pjekni ato në temperaturë mesatare në të dy anët, derisa të skuqen. Rendisni në pjatë dhe mund t’i hani me djath, krem, kos ose me salcë sipas zgjedhjes tuaj. Mund t’i plotësoni dhe t’i mbështillni edhe në formë të palpetës.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...