10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Disa mënyra mahnitëse për përdorimin e vazelinës që do t’ua lehtësojnë jetën

  spot_imgspot_img

  Një produkt farmacie që nuk ka nevojë për prezantim – vazelina është një legjendë e vërtetë në botën e bukurisë.Mund të mos jetë gjëja me elegante ose magjepsëse në çantën tuaj të kozmetikës, por dobia e saj e bën atë një element kryesor të pa mohueshëm.

  Përzierja e thjeshtë e vajrave minerale dhe dyllrave u krijua fillimisht si një pengesë mbrojtëse për të ndihmuar lëkurën e thatë të shërohet, por klientët shpejt mësuan se ajo bën shumë më tepër sesa thjeshtë të hidraton.

  Me poshtë ua sjellim disa raste të përdorimit që vërtetojnë se vazelina mund të përdoret për të rregulluar praktikisht çdo problem bukurie:

  Qetëson thembrat e plasaritura

  Një grua që zotëron më shumë taka se çdo lloj tjetër këpucësh, mund të dëshmoj se vazelina është një shpëtim i vërtetë. Nëse këmbët janë të skuqura ose të thara, përhapeni pak vazelinë para se të shkoni në shtrat dhe vishni çorape. Në mëngjes lëkura juaj do të jetë jashtëzakonisht e butë.

  Largoni grimin nga sytë

  Nëse nuk keni mjete për heqjen e grimit, vendosni pak vazelinë në kapakun e syrit dhe fshijeni duke përdorur një faculetë apo ndonjë gjë pambuku. Pastaj sigurohuni që të shpërlani gjithçka me ujë.

  Mbanë parfumin që të mos zbehet shpejtë

  Keni një parfum që zbehet shumë shpejtë? Lëkura e lagur mban më shumë aromat, prandaj fërkoni pak vazelinë në pikat tuaja të pulsit (kyçet e dorës, bërrylat e brendshëm, pjesën e pasme të gjunjëve dhe qafën) para se të spërkateni. Baza e vazelinës do të ndihmojë që aroma juaj të zgjasë më gjatë.

  Shndërron produktet kozmetike mat në formula kremoze

  Një copë vazelinë është një mënyrë gjeniale për të transformuar produktet tuaja mat ose pluhur në formula kremoze.

  Parandalon tharjen e manikyrit

  Nëse keni pasur ndonjëherë një shishe manikyri për më shumë se një vit, do ta dini luftën kundër tharjes së tij. Përhapeni pak vazelinë në pjesën e brendshme të kapakut për hapje pa mundim herën tjetër kur ta përdorni.

  Rregullon skajet e flokëve të dëmtuara

  Skajet e flokëve tuaj janë më të ndjeshme ndaj tharjes për shkak të faktorëve mjedisorë dhe nxehtësisë. Fërkoni pak vazelinë në skaje si një zbutës, për të zvogëluar pamjen e skajeve të ndara.

  Ndihmon që vathët të rrëshqasin

  Nëse keni veshë të sapo shpuar ose nuk vendosni vathë shumë shpesh, rrëshqitja në vathë të rinj mund të jetë e dhimbshme. Fërkoni pak vazelinë mbi pjesën e përparme apo të pasme të vathëve për ta ndihmuar atë të rrëshqasë pa mundim. Nëse vrimat tuaja të vathëve janë ende të acaruara, vazelina gjithashtu mund të shpejtojë procesin e shërimit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...