-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Çfarë duhet të bëni për riparimin dhe mbrojtjen e lëkurës

  KOSOVARJA:

  Ushqimet e pasura me antioksidantë janë jashtëzakonisht të dobishme për trupin.

  Por, edhe aplikimi i produkteve të kujdesit të lëkurës të pasura me antioksidantë ndihmon në luftën kundër toksinave dhe ndotësve në ajër.

  Dermatologia, Geetika Mittal Gupta foli për rëndësinë e antioksidantëve për shëndetin e përgjithshëm të lëkurës.

  “Para së gjithash, antioksidantët ndihmojnë në riparimin e lëkurës tashmë të dëmtuar. Lëkura që ka duruar ekspozimin ndaj diellit ose nuk është e lagur mjaftueshëm mund të duket e shurdhër dhe pa jetë. Për të ndihmuar në luftimin e tij, rekomandohet aplikimi lokal i vitaminave C dhe E. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm dhe mund të ndihmojë në stimulimin e prodhimit të kolagjenit”, tha ajo.

  Mes niveleve në rritje të ndotjes dhe toksinave të pranishme në mjedis, antioksidantët luajnë një rol të madh në mbrojtjen e lëkurës nga parandaluesit e dëmshëm.

  Aplikimi i vitaminës C nën një shtresë kremi kundër diellit përpara se të dilni jashtë do të sigurojë që të jeni mjaftueshëm të mbrojtur nga rrezet e dëmshme UV.

  Kolagjeni është blloku ndërtues i lëkurës dhe është gjithashtu përgjegjës për ruajtjen e elasticitetit dhe hidratimit të lëkurës.

  Antioksidantët mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kolagjenit dhe të sigurojnë lëkurë me shkëlqim.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...