-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  5 gatimet më të kërkuara në Google për vitin 2021

  KOSOVARJA:

  Nëse keni qëndruar mjaftueshëm në TikTok, me siguri që jeni tunduar të gatuani makaronat e famshme me djathë dhe domate qershi. Por kjo recetë nuk ishte e vetmja në listën e gatimeve më të kërkuara në Google për vitin 2021.

  5. Shogayaki – pjatë e kuzhinës japoneze. “Shoga” do të thotë xhenxhefil ndërsa “yaki” skarë ose skuq. Receta përmban mish derri (por mund të jetë edhe viçi) dhe është pjata e dytë japoneze më e njohur. Përbërës të tjerë janë salca e sojës, mirin, qepë, hudhër dhe sheqer.

  4. Charcuterie board – pjatë ose dërrasë e përbërë nga shumëllojshmëri mishrash të gatuar ose të pjekur. Kur shërbehet, shpesh shoqërohet me djathë, bukë, domate, ullinj, fruta e përbërës të tjerë sipas dëshirës.

  3. Pasta feta – receta e famshme dhe e thjeshtë e TikTok. Një fetë e madhe djathi dhe domate qershi vendosen në furrë, shoqëruar me erëza dhe vaj ulliri. Më vonë i shtypim duke krijuar një salcë të tradhë dhe u hedhim sipër makaronat.

  2. Nasi goreng – pjatë nga Azia Juglindore me oriz të skuqur, gatuar me copa mishi dhe perime. Përbërësit kryesorë janë oriz i skuqur, mish ose perime, shumëllojshmëri erëzash dhe salcë soje.

  1. Tacos birria – tacos të famshme të përbëra me tortilla, mish, speca të thatë, salcë etj.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...