1.9 C
Priština
More

  Ca truke për të stimuluar oreksin e fëmijëve me naze

  spot_imgspot_img

  Shpesh herë gjendeni përpara faktit se fëmijët, disa ushqime, që ju i quani të këqija, i duan dhe disa qe ju i doni i hedhin në tokë. Çfarë të bëni në atë moment? T’iu jepni atë që kërkojnë?

  1. Mos e ktheni vaktin në një betejë lufte. Vazhdoni të ofroni larmi zgjedhjesh të shëndetshme, edhe nëse fëmija juaj i refuzon në fillim. Shumë fëmijë marrin kohën e tyre të nevojshme përpara se të provojne një ushqim të ri. Ofrojini frutat, perimet dhe ushqimet e nevojshme pa ushtruar presion. Shpesh herë fëmijet surprizojnë me preferencat e tyre.

  2. Nuk i do zarzavatet? Fëmijet mund të thonë “i sa e shpifur” pa e provuar. Dhe kur ta provojne mund t’ua fluturojnë drejt e ne fytyrë. Durim! Një herë tjetër!

  3. Jepjuni mundesinë t’i zgjedhin vetë!

  4. Mos vallë fëmija juaj pi me shumë nga sa ha? Mos lejoni të mbushet stomaku i tyre me lëngje të tepërta, qoftë edhe qumësht apo lengje frutash.

  5. Mos ha shume sheqer në mengjes? Nese po, sheqer do kërkojë edhe ne drake. Zgjidhja: nje mengjes i pasur ne fibra si kos me tërshere, stafidhe, bajame dhe molle.

  6. Mos pickon gjithë ditën? Disiplinoni orarin e te ngrenit, është e nevojshme per te rregulluar sensoret e urise dhe ngopjes.

  7. Eshte nje faze qe do kalojë…

  8. Mos u tundoni nga momentet “mjafton te haje dicka”! Kjo nuk eshte zgjidhja e problemit, thjeshte e ben ate edhe me te veshtire.

  Çaji ideal për te stimuluar oreksin

  Zjeni në një kupë ujë 1 lugë të madhe xhinxher të grirë, 1 lugë të vogel fara finoku, disa gjethe nenexhik dhe sherbejeni me pak mjaltë dhe lëng limoni ose portokalli.

  Nga Blerina Bombaj

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...