Shpesh herë gjendeni përpara faktit se fëmijët, disa ushqime, që ju i quani të këqija, i duan dhe disa qe ju i doni i hedhin në tokë. Çfarë të bëni në atë moment? T’iu jepni atë që kërkojnë?

1. Mos e ktheni vaktin në një betejë lufte. Vazhdoni të ofroni larmi zgjedhjesh të shëndetshme, edhe nëse fëmija juaj i refuzon në fillim. Shumë fëmijë marrin kohën e tyre të nevojshme përpara se të provojne një ushqim të ri. Ofrojini frutat, perimet dhe ushqimet e nevojshme pa ushtruar presion. Shpesh herë fëmijet surprizojnë me preferencat e tyre.

2. Nuk i do zarzavatet? Fëmijet mund të thonë “i sa e shpifur” pa e provuar. Dhe kur ta provojne mund t’ua fluturojnë drejt e ne fytyrë. Durim! Një herë tjetër!

3. Jepjuni mundesinë t’i zgjedhin vetë!

4. Mos vallë fëmija juaj pi me shumë nga sa ha? Mos lejoni të mbushet stomaku i tyre me lëngje të tepërta, qoftë edhe qumësht apo lengje frutash.

5. Mos ha shume sheqer në mengjes? Nese po, sheqer do kërkojë edhe ne drake. Zgjidhja: nje mengjes i pasur ne fibra si kos me tërshere, stafidhe, bajame dhe molle.

6. Mos pickon gjithë ditën? Disiplinoni orarin e te ngrenit, është e nevojshme per te rregulluar sensoret e urise dhe ngopjes.

7. Eshte nje faze qe do kalojë…

8. Mos u tundoni nga momentet “mjafton te haje dicka”! Kjo nuk eshte zgjidhja e problemit, thjeshte e ben ate edhe me te veshtire.

Çaji ideal për te stimuluar oreksin

Zjeni në një kupë ujë 1 lugë të madhe xhinxher të grirë, 1 lugë të vogel fara finoku, disa gjethe nenexhik dhe sherbejeni me pak mjaltë dhe lëng limoni ose portokalli.

Nga Blerina Bombaj