-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  5 gabimet që prindërit i bëjnë me adoleshentët dhe të rinjtë

  spot_imgspot_img

  Fëmija juaj nuk është më foshnje andaj është koha që tu jepni më tepër hapësirë.

  1. E prisni më të keqen

  Adoleshentët krijojnë përshtypje të gabuara dhe shumë prindër u qasen gabimisht, ata mendojnë se fëmija i tyre do të shëndrrohet në përbindësh dhe nuk mundet bërë asgjë. Pritjet e këqija mund të promovojnë sjellje prej së cilës frigohemi më shumë, një studim ka vërtetuar se fëmijët me prindër që frigoheshin nga sjellje të rrezkishme kanë treguar nivele më të larta nga sjelljet e tilla një vit më vonë.

  2. Leximi i shumë librave për prindër

  Në vend se t`i drejtohen instinkteve, shumë prindër i qasen ekspertëve për të marrë ndonjë këshillë se si duhet rritur adoleshentët. Librat mund të pengojnë në këtë proces pasiqë janë të përgjithësuara, përdorni ato për të marrë perspektivë e pastaj besoni kombinimit të instinkteve dhe asaj që sapo mësuat.

  3. Zmadhimi i imtësirave

  Ndoshta nuk u pëlqeu stili i flokëve apo fustani i vajzës suaj, para se të reagoni është mirë të shihni tërë situatën. Nëse nuk është duke e rrezikuar fëmijën tuaj, jepini lirinë që të bëjë përzgjedhjet dhe të përballet me pasojat. Sigurisht që prap do të jeni aty për të këshilluar, mirëpo duhet të sfidoni veten në tërheqje mbrapa dhe t`ia bëni me dije fëmijës se jeni aty për ata.

  4. Injorimi i gjërave të mëdha

  Nëse dyshoni se fëmija juaj përdor alkool dhe drogë, duhet të reagoni menjëherë. Kur fëmijët janë mes moshës 13 dhe 18 vjeçare janë në një moshë ku prindërit duhet të kyçen në jetën e tyre. Duhet të kërkoni ndryshime të pashpjegueshme të sjelljes, performimit akademik dhe miqve. Kohëve të fundit të rinjtë po abuzojnë edhe me barëra të ndryshme andaj duhet të keni kujdes.

  5. Disiplinë e shumtë apo e paktë

  Disa prindër dalin gjithmonë nga vetja kur fëmija e tyre bën sikur e ka humbur kontrollin, disa të tjerë e shmangin konfliktin duke u friguar nga braktisja e fëmijës. Nëse jepni shumë mund në dëgjueshmëri, do të mund të bëni që fëmija t`ju dëgjojë- mirëpo me cilin çmim? Fëmijët që janë rritur në ambiente të egra e humbasin shansin e zhvillimit të aftësive të zgjidhjes së problemeve dhe lidershipit, sepse ju jeni duke i marrë vendimet për ata. Duhet të balansoni me nevojën e disiplinës dhe nevojën e individualitetit, mbani mend se influenca është mënyra më e mirë e kontrollit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...