29 C
Priština
More

  Varësia ndaj dashurisë: Mund të duket romantike, por është e rrezikshme

  spot_imgspot_img

  Xhelozia dhe dëshira për të pasur partnerin nën kontroll, janë gjëra që ndodhin në të gjitha marrëdhëniet. Por, kur shtohet varësia në dashuri?

  Ashtu si personat e varur nga seksi, të varurit nga dashuria kërkojnë diçka jashtë vetes, një person tjetër, një marrëdhënie apo një përvojë, për t’u dhënë atyre një ndjenjë stabiliteti emocional dhe jetësor

  Këtu janë disa nga shenjat kryesore që tregojnë se një person është i varur nga dashuria:

  Fantazia

  Varësia nga dashuria përfshin gjithmonë personin tjetër, por kjo nuk do të thotë që personi tjetër e di se ai është i përfshirë.

  Kjo mund të jetë një formë fantazie në të cilën dikush me varësi nga dashuria do të ndërtojë një marrëdhënie imagjinare në kokën e tyre.

  Ata që janë të varur nga dashuria mund të fiksohen për t’i lënë përshtypje personit me të cilin janë të dashuruar – duke ndryshuar personalitetin, pamjen, veshjet dhe madje edhe oraret e përditshme për të ‘përplasur’ me atë person dhe për të ‘siguruar’ personin që ëndërrojnë.

  Të varur në dashuri

  Njerëzit që vuajnë nga varësia nga dashuria zakonisht do të hidhen nga një marrëdhënie në tjetrën sepse janë të varur nga ndjenjat e pasionit.

  Njerëzit e tillë shpesh do të mendojnë se duhet të gjejnë dikë tjetër sapo marrëdhënia e tyre të përfundojë për shkak të frikës se do të jenë vetëm.

  Kjo mund të çojë në fantazimin për njerëzit që nuk janë të disponueshëm – ose përndryshe ata do të hidhen në një marrëdhënie jo të shëndetshme ku mund të bëhen të fiksuar pas atij personi.

  Italian man is looking another sexy woman at restaurant

  Obsesioni dhe nevoja

  Tipari kryesor i një të varuri nga dashuria do të jetë sjellja obsesive kur ata janë në një lidhje. Mund të ndodhë që ata të bombardojnë të dashurin e tyre me dhurata si shenja dashurie.

  Vështirësi me intimitetin e vërtetë

  Ata për të cilët dashuria është një varësi ndaj marrëdhënieve shpesh mërziten pasi të ketë kaluar faza e pasionit dhe kjo mund t’i pengojë ata të krijojnë një marrëdhënie të shëndetshme.

  Njerëzit që janë të varur nga dashuria shpesh kërkojnë atë që ata mendojnë se është ‘marrëdhënie perfekte’ sepse mendojnë se do t’i zgjidhë të gjitha.

  Kjo mund të nënkuptojë gjithashtu përfundimin në marrëdhënie jo të shëndetshme me njerëz të tjerë që mund të jenë intensivë që në fillim, duke përdorur shpesh seksin si një mënyrë për të mbajtur partnerin e tyre.

  Indinjatë ndaj miqve dhe familjes

  Shumë njerëz shpesh përdorin termin “qëllime të marrëdhënies” sepse kanë zili atë që kanë njerëzit e tjerë.

  Por njerëzit me varësi nga dashuria mund të bëhen të indinjuar ndaj miqve dhe anëtarëve të familjes që janë në një marrëdhënie harmonike.

  Ata shpesh do të tërhiqen nga qarqe të caktuara ose do të ndalojnë të dalin jashtë.

   

  Manipulimi

  Të varurit nga dashuria shpesh provokojnë drama dhe përpiqen të manipulojnë partnerët e tyre. Kjo mund të shkaktojë probleme me partnerin, miqtë dhe familjen e tyre, sepse njerëzit janë duke luftuar për të përballuar dramën e vazhdueshme që rrethon një person të tillë.

  Disa të varur nga dashuria mund të bëhen edhe agresivë në manipulimin e tyre, duke shkaktuar dhimbje mendore dhe fizike te të dashurit kur pritshmëritë e tyre nuk përmbushen.

  Nëse mendoni se mund të vuani nga ndonjë lloj varësie, duhet të kërkoni ndihmën e një profesionisti mjekësor të kualifikuar.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...