29 C
Priština
More

  Ushtrime për përgatitje për verë

  spot_imgspot_img

  Edhe ju keni vendosur që të ndërmerrni diqka para se të vij vera dhe para se ti veshim rrobat e larjes. Disa reduktojnë ushqimin dhe shpresojnë për rezultate të mira, dhe do të arrijnë që te kenë trupin e thatë dhe të butë, ndërsa ata me më shumë përvojë e dijnë se kjo nuk është e mjaftueshme dhe nuk do të jenë të kënaqur pa muskuj që do të fitohen me rritjen e aktivitetit fizik.

  Mos harroni se ka shumë njerëz që duan për të fituar peshë dhe për të fituar një peshë cilësore. Varësisht nga preferencat dhe mundësitë, disa do të zgjedhin programet e ndonjë palestre apo programeve grupore në palestër, përderi sa disa të tjerë do të zgjedhin që të ushtrojnë në shtëpi duke shikuar një DVD me ushtrime dhe një pjesë tjetër do te vendosin që të përdorin një shëtitje të rregullt në këmbë apo vrapimin. Para se të merrni vendimin përfundimtar, lexoni këtë.

  Nëse kurrë derimë tani ju nuk keni praktikuar që të ushtroni në palestër me trajnerët profesionistë ju rekomandojmë që ky opsion të jetë në krye të listës suaj. Ushtrimi nën drejtimin e ekspertit është një fillim i mirë, sepse do t’ju mësojnë se si të bëni ushtrime në mënyrë të drejtë, dhe jo vetëm ushtrimet, por edhe lëvizjet e përditshme të jetës. Pasi ta keni praktikuar që të ushtroni për një kohë nën mbikëqyrjen e personit  profesional, pastaj do të jeni të sigurtë që ju të ushtroni vet, në shtëpi ose në natyrë.

  Palestër, nën mbikqyrjen e trajnerëve profesionistë, është harmonia e pastër që balancon jetesën e paekuilibruar, si dhe sporteve ku dominojnë gjymtyrët më të forta. Në fillim kishte qenë më mirë që të përdoren më shumë  paisjet për ushtrime, sepse me të është më lehtë të punohet, dhe pastaj ngadalë lëvizim me ushtrime duke përdorur bare, pesha të lira, kabllot.

  Ushtrime në grupe është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që preferojnë të kenë udhëheqjen në çdo kohë. Sot ka një gamë të gjerë të programeve grupore kështu që ju gjithmonë mund të gjeni diçka që ju përgjigjet.

  Vrapimi është një mënyrë e shpejtë dhe efektive për të humbur yndyrë trupore dhe për formësimin e trupit, por është i preferuar vetëm për njerëz të shëndetshëm. Nëse e keni kyçin e këmbës të ndieshëm, gjurin apo ndonjë pjesë të shpinës më mirë është që të përdorni një shëtitje të shpejtë.

  Ushtrime me ndihmën e DVD – zgjedhje për ata që preferojnë udhëzime se si ata të ushtrojnë në shtëpi. Këtu na ndihmon edhe interneti për të marrë ide të reja. Kur një person ka njohuri, ushtrimet e rregullta në shtëpi mund të japin rezultate të mira.

  Pavarësisht për të cilin nga aktiviteti fizik jeni përcaktuar, është shumë e rëndësishme që të rregulloni zakonet ushqimore. Kjo është e vetmja mënyrë se si mund të arrini qëllimet tuaja. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...