10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Ushqimi i vjeshtës: Humbni peshë në mënyrë të shëndetshme për 7 ditë

  spot_imgspot_img

  Nëse e ndiqni planin e ushqimit të paraparë me këtë dietë sezonale, mundeni në mënyrë të shëndetshme të humbni peshë edhe deri në tre kilogram

  Vjeshta është e pasur me tavolina të mëdha të cilat mund të ndikojnë negativisht në linjën tuaj të hollë. Që të eliminoni kilogramët e tepërt apo të parandaloni krijimin e tyre përpiquni t’i përmbaheni dietës së lehtë përmes së cilës mund të humbni deri në tre kilogram dhe nuk do të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj.

  Përparësitë e kësaj diete janë që nuk keni nevojë të përjashtoni asnjë grup ushqimesh, por dhe sasia që do të konsumoni nuk është e kufizuar.

  Mëngjesi është i njëjtë çdo ditë, dhe përbëhet nga grapefruit, kafe ose çaj pa sheqer, feta të bukës së thekur apo tost.

  Dreka dhe darka ndryshojnë sipas ditëve, ashtuqë kemi gjetur për ju një menu për shtatë ditë.

  Dita e parë

  Dreka: mish të përzier, domate, kafe, limonadë pa sheqer.

  Darka: peshk i konservuar ose i pjekur në skarë sallatë me perime të freskëta sezonale, perime të ziera, tost, grapefruit.

  Dita e dytë

  Dreka: sallatë frutash, lejohen të gjitha llojet e frutave, nuk ka rëndësi nëse janë të thata apo të freskëta.

  Darka: qofte, domate, selino dhe ullinj.

  Dita e tretë

  Dreka: sallatë ‘tuna’ e spërkatur me limon.

  Darka: biftek apo mish tjetër i pjekur në skarë, sallatë sezonale.

  Dita e katërt

  Dreka: dy vezë të ziera, djathë.

  Darka: pulë e zier apo pulë e pjekur në skarë, sallatë e freskët sezonale, tost.

  Dita e pestë

  Dreka: djathë, spinaq i zier, tost.

  Darka: peshk i konservuar ose i pjekur në skarë, sallatë e përzier, perime të ziera, tost.

  Dita e gjashtë

  Dreka: sallatë frutash

  Darka: pulë e zier ose e pjekur në skarë, sallatë e përzier.

  Dita e shtatë

  Dreka: mish pule i pjekur në skarë apo i zier, domate, perime të ziera, grapefruit.

  Darka: mish i pjekur në skarë, trangull, selino, domate./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...