14 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Kushtoni rëndësi ndryshimeve të papritura menstruale!

  spot_imgspot_img

  Ndryshimi i nivelit të estrogjenit dhe progesteronit gjatë ciklit menstrual, mund të ndikojë në të menduarit tuaj.

  Cikli juaj menstrual mund të shkaktojë edhe disa ndryshime, përveç dhimbjes në stomak – shkruan Cosmopolitan.

  Dhimbje e kokës

  Jeni të prirur për kokëdhembje dhe migrenë për shkak të nivelit tuaj të estrogjenit, i cili është shumë i ulët gjatë periudhës së ciklit, dhe kjo ndikon në ekuilibrin apo balansin “kimik” në tru. Nëse merrni barna kundër dhimbjes dhe ata nuk ju ndihmojnë, duhet të merrni në considerate pilulat për kontroll të lindjes, ku niveli i estrogjenit mbahet i njejtë gjatë tërë muajit.

  Jeni të çuditshme

  Nuk është asgjë e pazakontë në qoftëse se gaboni për gjëra shumë të thjeshta. Disa studime rreth atletikës, kanë treguar se gjatë ciklit duhet të kryhet ritëm më i ngadaltë i trajnimit. Gjithashtu, është vërtetuar se femrat në këtë periudhë janë paksa më të çuditshme në sjellje. Shpjegim: Jeni të fryera dhe kjo ju bën të ndjeheni jostabile, si dhe lëvizjet motorike i keni më të rënduara.

  Ndjenja e konfuzionit

  Është e zakonshme që të ndjeheni pak konfuze apo e hutuar pak para ciklit menstrual. Edhepse sipas studimeve nuk dihet arsyeja e qartë se pse ndodh, por shpjegimi mund të jetë ndryshimi i nivelit të estrogjenit dhe progesteronit, të cilat mund të ndikojnë në të menduarit tuaj.

  Sy të thatë

  Shumë femra ankohen se sytë e tyre janë “të shqetësuar” dhe se nuk e kanë lagështinë si zakonisht. Edhe një here, ju mund të fajësoni gjendjen e estrogjenit: hormone ndihmojnë në rregullimin e lagështisë së trupit në përgjithësi./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...