10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Si të kurojmë Candidën vaginale?

  spot_imgspot_img

  Infeksioni mykotik (i njohur edhe si Candida) është një infeksion fungal i shkaktuar nga një rritje e jashtëzakonshme e kërpudhave beninje.  Candida kur është e pranishme në sasi të moderuar është e dobishme. Vështirësia lind në rastin e njerëzve me imunitet të dobët, ku rritja e Candidës  është anormale.

  Prekin 75% te grave. Simptomat e Candidës përfshijnë inflamacion dhe kruarje ne zonën e prekur (në përgjithësi vaginë), shkarkimin e sekrecioneve të bardha dhe dhimbje gjatë urinimit apo gjatë marrëdhënieve seksuale.

  Shtojca natyrore që largojnë mykun Candida

  Propolisi – ka veti të forta anti-fungale, anti-bakteriale dhe anti-virale, që mund të përdoret nga jashtë dhe brenda, me sukses të madh kundër të gjitha llojeve të viruseve, baktereve, kërpudhave dhe mikrobeve, që janë shumë rezistente.

  Uthulla e mollës së egër – është në mesin e shëruesve efektiv për infeksionin mykotik Candida, duke përzier uthull molle me ujë (1:5). Kur zbatohet në nivel lokal mbi zonen e infektuar jep lehtësim nga infeksioni.

  Aloe Vera Gel – një lëng i butë që është anti-fungal, anti-viral, anti-bakterial dhe anti-inflamator. Ul nivelet e pH (candida lulëzon në mjedis acid) dhe ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut (mos harroni, zorra e trashë mbledh mbeturina toksike). Aloe Vera gel është një detoksifikues i madh, sidomos për mëlçinë (organi që largon candidën nga gjaku).

  Hudhër – është shërimi natyror kryesor për infeksionet mykotike. Hudhra mund të aplikohet direkt në zonën e infektuar.
  Shënim paraprak: Hudhra është një antikoagulant dhe në qoftë se vuani nga disa sëmundje të tjera, ku mjekët ju kanë këshilluar të mos konsumoni antikoagulant, atëherë përdorni mënyrat e tjera.

  Kosi – përmban një bakter Lactobacillus acidophilus, i cili ka veti jetike antifungale, dhe pengon rritjen e mykut Candida albicans. Kosi duhet të aplikohet dy herë në ditë mbi zonën e infektuar. Më pas, shpëlahet, pasi e keni lënë të thahet për rreth 15 minuta.

  Sodë Buke – Disa ekspertë kanë zbuluar se përdorimi i sodës së bukës zvogëlon gjasat e të paturit e një infeksioni mykotik. Në fakt, soda e bukës brenda trupit të njeriut ndryshon aciditetin e përgjithshëm dhe ekuilibron alkalinitetin, ose nivelin e pH, duke e bërë atë një mjedis më të shkretë për rritjen e kërpudhave. Ky produkt familjar është zakonisht një trajtim i dobishëm për të luftuar Candidën./kosovarja.ch/

  Nga: Anila Mirdita – Bio Natyral

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...