22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Ushqimet që shkencërisht ndryshojnë disponimin tuaj

  spot_imgspot_img

  Për përmirësim dhe ndjenjë më të mirë, kemi mbledhur një listë të ushqimeve të shëndetshme dhe efektet e tyre emocionale.

  Në rastet kur gjërat definitivisht nuk shkojnë si duhet

  Pure patatesh

  Këto përmbajnë kromium kimike, gjë që rrit nivelet e serotoninës së trurit. (serotonin=hormone i lumturisë).

  Avokado

  Përveç faktit se është i butë dhe i shijshëm, avokado është një burim i mirë i folateve për reduktimin e lodhjes, konkretisht acidit folik.

  Bajame

  Ka një arsye pse magneziumi i cili gjendet në bajamet, është përdorur për trajtimin e depresionit për rreth 100 vite. Gjithashtu, kanë efektedhe omega-3 acidet yndyrore që gjenden në arra.

  Shalqiri

  Këtu përgjigja është kaliumi, një mineral që ndihmon të mbajë presionin e gjakut të kufizuar.

  Portokalli

  Vitamina C është vërtetuar se ndihmon njerëzit në situata të vështira, siç janë testet e matematikës apo edhe të folurit në publik. Opsione tjera të ngjashme: boronica, dredhëza e fruta të tjerë.

  Asparagus

  Vitamina B do të ju qetësojë dhe do të ju mbajë në formë deri në veprimet tuaja të ardhshme.

  Kur me të vërtetë keni nevojë për sasi të rekomanduar të gjumit

  Kivi

  E çuditshme, apo jo? Është efekti i serotonins që është treguar në hulumtimet se ndikon në përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe kohëzgjatjes së tij. Përfitoni nga ky rast dhe hani sa më shumë të mundeni.

  Drithëra

  Drithërat shkaktojnë prodhimin e insulinës, e cila rrit nivelin e sheqerit në gjak. Gjithashtu provoni: bollgur, oriz jasemini, bukë tërshëre.

  Djathë

  Provoni shembullin e Liz Lemon-s dhe hani nga një fetë djathë para gjumit. Kalciumi ndihmon në tru për prodhimin e melatoninës.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...