10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Uji me limon: Rituali juaj i mëngjesit

  spot_imgspot_img

  Nëse e filloni ditën në mëngjes me një gotë ujë të ngrohtë me limon, do të fitoni efekte të shumta pozitive në organizëm dhe shëndetin e përgjithshëm. Kjo metodë praktikohet në Ajuverdi me shekuj, dhe këtu është arsyeja pse duhet ta kyçni ujin me limon në ritualin tuaj të mëngjesit.

  Forcon imunitetin

  Frutat agrume, të cilat përfshijnë edhe limonin, janë të pasura me vitaminë C dhe acid askorbik. Vitamina C ndihmon në luftimin e ftohjes, kurse acidi askorbik ndihmon absorbimin më të mirë të hekurit i cili luan një rol të rëndësishëm në forcimin e sistemit imunitar.

  Detoksikon organizmin

  Limonada është një diuretik natyror, që do të thotë se ndihmon trupin për të nxjerrë lëngjet dhe toksinat. Acidi citrik gjithashtu rrit numrin e enzimeve të cilët stimulojnë mëlçinë.

  Ndihmon tretjen

  Jo vetëm që uji i ngrohtë stimulon sistemin e tretjes, por limoni stimulon dhe pastron edhe mëlçinë. Gjithashtu, limoni ndihmon acidin e stomakut për të tretur më mirë ushqimin.

  Alkalizon organizmin

  Nëse trupi juaj është në pH-çekuilibër kronik, keni më shumë shanse për t’u sëmurë. Edhe pse limoni është i tharrptë, ai në trup shëndrrohet në bazë dhe e alkalizon atë, dhe kështu e bën të lehtë dhe të shpejtë balancimin e pH të organizmit tuaj, veçanërisht nëse ushqimi juaj është i pasur me mish dhe produkte të qumështit.

  Jep energji

  Shumë prej tyre pohojnë se uji i ngrohtë me limon, pas disa ditësh të konsumit të rregullt, i zgjon më mirë se kafeja. Kombinimi i ujit me limon ndihmon në hidratimin dhe oksigjenimin e gjakut, për këtë pastaj ndjeheni fantastik.

  Mban lëkurën të bukur

  Për shkak të dehidratimit kronik, lëkura mund të duket e lodhur dhe e përhimtë. Vitamina C luan rolin kryesorë në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, kurse antioksidantët luftojnë plakjen./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...