10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Vjeshta – pozitive për disponim të mirë

  spot_imgspot_img

  Vjeshta veçse ka filluar. Kjo stinë ka edhe shumë përparësi për shëndetin e njeriut. Nxirreni më të mirën. Për shembull nisuni në mbledhje të mollëve dhe kungujve apo edhe në mbledhje të gjetheve që të digjni kaloritë tuaja. Gjysmë ore mbledhje të gjetheve djeg deri në 50 kalori, ndërsa një orë e gjysmë mbledhje mollash djeg më shumë se 300 kalori.

  Gjithashtu,me 4 nëntor do të fitojmë edhe një orë më shumë gjumë, pasi që të mbarojë llogaritja verore e orës. Kjo jo vetëm që është mirë për njerëz që janë lodhur gjatë vere, por edhe zvogëlon mundësin e sëmundjeve të zemrës, kanë shkruar disa publikime shëndetësore të Harvardit.

  Two adorable little sibling kids eating apples in home’s garden, outdoors. Own harvest. Boys in colorful rubber boots on autumn day.

  Në vjeshtë edhe fëmijët kanë gëzim! Një kërkim i Universitetit në Çikago ka treguar se njerëzit që janë të lindur në vjeshtë, apo muajt e vjeshtës kanë mundësi të jetojnë edhe deri në 100 vjet. Studimet e reja e kanë kapur 1.500 vjetorin e atyre që janë të lindur mes vitit 188- dhe 1895. Është zbuluar se njerëzit që janë të lindur në shtator dhe nëntor janë më jetëgjatë se ata që janë të lindur në mars.

  Edhe një gjë që është në favor tuajin është konsumimi i lëngjeve të nxehta si çaji i gjelbër, çaji i zi dhe kafeja. Këto lëngje kanë përbërës shumë efektiv për trup të njeriut. Çaji jeshil, për shembull, në vete përmban polifenole antioksidante, që organizmit i ndihmojnë të mbrohet nga radikalja që dëmton qelizat gjatë rrethojës. Edhe kafeja përmban antioksidant, kanë bërë të ditur shumë hulumtime.

  Family On Cycle Ride In Countryside

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...