19.7 C
Priština
More

  Shtatzënia shkakton ndryshime të mëdha në strukturën e trurit të një gruaje

  spot_imgspot_img

  Këto ndryshime mund të zgjasin për të paktën dy vjet pas lindjes…

  Ardhja e një foshnje në jetë është një lloj ndryshimi jetësor, por nuk është i vetmi rezultat transformues i shtatzënisë. Sipas një studimi të ri, ndryshimet afatgjate në strukturën e trurit ndodhin pasi një grua të lind.

  Hulumtuesit nga Holanda dhe Spanja kanë shqyrtuar skanimet e trurit të 25 nënave për herë të parë, edhe para edhe pas shtatzënisë, si dhe skanimet e trurit të 20 femrave pa fëmijë, raporton Guardian.

  Rezultatet e publikuara në revistën Neuroscience, kanë treguar se vëllimi i materies gri në zona të caktuara të trurit, ka rënë dukshëm tek gratë që kishin qenë shtatzëna. Është menduar se këto ndryshime zgjasin për të paktën dy vjet pas lindjes.

  “Këto ndryshime ishin shumë në përputhje”, tha Elseline Hoekzema, bashkë-autore e studimit nga Universiteti Leiden. Këto përputheshin aq shumë saqë një algoritëm kompjuterik mund të identifikonte në mënyrë automatike se cila nga gratë në mostrën tonë ka qenë shtatzënë në mes të seancave dhe cilat jo.

  Pas eksplorimit të këtyre ndryshimeve, studiuesit pohuan se mund të jetë për shkak të kalimit të gjendjes së një gruaje në amësi. “Ndryshimet e trurit mund të tingëllojnë disi frikësuese, por hulumtimet tona tregojnë se mund të ketë një qëllim evolutiv ndaj këtyre ndryshimeve që mund të shërbejnë në një farë mënyre, kur ju të bëheni nënë” – shtoi Hoekzema.

  Zona të caktuara të trurit të cilat treguan një rënie në vëllimin gri, janë çështje të rëndësishme poashtu. Këto ndërlidhen me aftësinë për t’i vënë në rend të parë të tjerët dhe të imagjinoni se si do të mendojnë ose do të ndjehen.

  Sa për baballarët? Studimi, i cili në krahasim me 19 prind që bëheshin babë për herë të parë dhe 17 burra pa fëmijë, nuk gjetën asnjë provë të ndryshimeve siç është vërejtur në trurin e nënave të reja./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...