Aziatikët jo vetëm që e kultivojnë dhe konsumojnë shumë si ushqim orizin. Për shekuj me rradhë, këtë produkt e përdorin edhe për bukurinë e fytyrës, trupit a flokëve.

Uji i orizit qetëson lëkurën, dhe e bën atë të shkëlqyeshme. Efekt më të madh ka tek lëkura e thatë.

Ndërsa vera e orizit përmban kolagjen, e mban lëkurën elastike dhe zvogëlon shenjat e plakjes.

Antioksidanti i orizit e pastron lëkurën, e freskon, e hidraton dhe ngadalëson shfaqjen e rrudhave.

Një maskë të thjeshtë nga uji i orizit, mund të përgatitni edhe ju.

Krejt çka ju nevojitet është një filxhan oriz organik dhe një pecetë pëlhure.

Lëreni orizin në ujë tërë natën, ndërsa të nesërmen ujin e ndërroni dhe orizin e zieni. Kullojeni orizin dhe ujin lëreni të ftohet.

Pecetës së pëlhurës ia pritni ato pjesë ku duhet t’i keni të zbuluar sytë, hundën dhe gojën, pastaj futeni në ujin e ftohur 10 minuta.

Pecetën e njomur vendoseni në fytyrë dhe mbajeni maskën rreth 15 deri 30 minuta. Pas përdorimit lajeni fytyrën me ujë të zakonshëm.

Kjo maskë është e pasur me flavonoide, të cilat pengojnë shfaqjen e rrudhave, freskojnë dhe tendosin lëkurën.

Maskën mund ta përdorni çdo ditë.

Para përdorimit të maskës rekomandohet të konsultoheni me dermatologun.