17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Uji i orizit të zier lufton rrudhat

  spot_imgspot_img

  Aziatikët jo vetëm që e kultivojnë dhe konsumojnë shumë si ushqim orizin. Për shekuj me rradhë, këtë produkt e përdorin edhe për bukurinë e fytyrës, trupit a flokëve.

  Uji i orizit qetëson lëkurën, dhe e bën atë të shkëlqyeshme. Efekt më të madh ka tek lëkura e thatë.

  Ndërsa vera e orizit përmban kolagjen, e mban lëkurën elastike dhe zvogëlon shenjat e plakjes.

  Antioksidanti i orizit e pastron lëkurën, e freskon, e hidraton dhe ngadalëson shfaqjen e rrudhave.

  Një maskë të thjeshtë nga uji i orizit, mund të përgatitni edhe ju.

  Krejt çka ju nevojitet është një filxhan oriz organik dhe një pecetë pëlhure.

  Lëreni orizin në ujë tërë natën, ndërsa të nesërmen ujin e ndërroni dhe orizin e zieni. Kullojeni orizin dhe ujin lëreni të ftohet.

  Pecetës së pëlhurës ia pritni ato pjesë ku duhet t’i keni të zbuluar sytë, hundën dhe gojën, pastaj futeni në ujin e ftohur 10 minuta.

  Pecetën e njomur vendoseni në fytyrë dhe mbajeni maskën rreth 15 deri 30 minuta. Pas përdorimit lajeni fytyrën me ujë të zakonshëm.

  Kjo maskë është e pasur me flavonoide, të cilat pengojnë shfaqjen e rrudhave, freskojnë dhe tendosin lëkurën.

  Maskën mund ta përdorni çdo ditë.

  Para përdorimit të maskës rekomandohet të konsultoheni me dermatologun.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...