-2.8 C
Priština
2.7 C
Zürich
More

  Uji i luleve për kujdesin e lëkurës

  spot_imgspot_img

  Hydrolat ose uji i luleve, si nënprodukte të vajrave thelbësore, përbëhen nga uji dhe vajrat esenciale, kurse në kozmetikën natyrore përdoren shpesh për hidratim në formën e një toniku të butë, sepse ata nuk përbëjnë alkool, si deodorantat dhe si shtesat e kremërave, si dhe losionit për trup.

  Ato janë shumë delikate dhe mund të përdoren gjatë gjithë ditës në formë të pastër duke aplikuar në fytyrë dhe për larjen e trupit, me ndihmën e një pompe apo një shtupe pambuku, dhe veçanërisht është freskuese në mot të nxehtë, kur lëkura ka nevojë për lagështi shtesë.
   
  Bimët që përdoren për të prodhuar Hydrolat:

  Trëndafilat – përdoren për t’u kujdesur për lëkurën e pjekur, të lodhur, të thatë dhe lëkurës së dehidruar.

  Lulja e portokallit – ideale për lëkurën e yndyrshme dhe të ndjeshme.

  Lavender – i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ndihmon në djegiet nga dielli dhe për lëkurën shumë të ndjeshme.

  Mendër (karamelë mente) – ndikon si anti-inflamator dhe ftohës, kështu që është shumë e mirë për përkujdesjen e lëkurës gjatë verës pas pickimit të insekteve, diegieve, tek kruarjet dhe alergjitë.

  Hamamelis – antioxidanti më i fuqishëm në mesin e Hydrolatëve. Ideal për lëkurën e yndyrshme dhe të pjekur. Është i njohur si një face lifting i butë.

  Sageshëruese – ideale për lëkurë normale dhe lëkurë të kombinuar dhe kundër të rrudhave.

  Kamomili – rekomandohet për kujdesin e fëmijëve, sepse është e butë dhe anti-inflamator. Është e mirë për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë lëkurën që është e prirur për acarime.

  Immortelle – rigjeneron dhe vepron kundër inflamacionit. Ideale për lëkurën e ndjeshme dhe të pjekur.

  Fara tëkarrotave – E shkëlqyer për kujdesin pas pilingut të fortë apo dermabrazimit sepse e qetëson acarimin e lëkurës dhe dëmet.

  Rozmarinë kemotipave verbenon – i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, tonet dhe regjenerim të indeve.

  Pema e çajit – ka veti antibakteriale të përshtatshme për kujdesin e problemeve të lëkurës dhe si një solucion pas rrojes.

  TrumzëLinalool – përdoret për t’u kujdesur për puçrra fytyre si dhe për losion pas rrojes.

  Shkurret – Përdoren zakonisht në përgatitjet e preparateve kundër rrudhave.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...