Përbëresit

 • 4 peshqi nga 250 gr,
 • Lëngu i ½ limonit ,
 • Pak kripë dhe piper të bardhë,
 • Pak miell,
 • 1 vezë,
 • Vaj ose gjalpë,
 • 1 tubë majdanoz,
 • 1 tubë qepë të reja,
 • Selino,
 • Kopër,
 • 1-½ gotë majonezë,
 • 1 lugë ajkë,
 • 1-2 lugë vinjak,
 • 1 lugë salcë vorçester.

Udhëzime

 1. Lahen mirë peshqit,fshihen me letër kuzhine,spërkaten me lëng limoni,kripë,piper dhe kështu qëndrojnë 10 minuta.
 2. Përmillen,kalohen në vezë,pastaj galetë dhe fërgohen në yndyrë të nxehtë 8 minuta.
 3. Vendosen në enë të shtruar me letër kuzhine që të thithet yndyra.
 4. Jeshillëqet priten imët,përzihen me majonezë,ajkë,vinjak,salcë vorçester,kripë,piper dhe, duke i përzier me kujdes,shtohet lëngu i limonit dhe shërbehen me peshqi.
kosovarja.ch