10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Tortë Havana

  spot_imgspot_img

  E lehtë dhe me kremë…..

  Përgaditja: 45 minuta
  Për 16 persona

  Përbërësit:

  • 3 vezë,
  • 3 lugë sheqer,
  • 3 lugë miell,
  • gjysmë qese pluhur për pjekje,
  • 2 lugë eurokrem,
  • 500 ml qumshtë,
  • 500 ml ajkë të ëmbël,
  • 100 gr sheqer,
  • 1 qese xhelatinë,
  • 150 gr lajthi të pjekur,
  • 150 gr biskota me lajthi (napolitankë).

  Përgatitja

  1. Tundini vezët me sheqer, shtoni miell dhe pluhur për pjekje, pastaj vendosini në një kallëp për pjekje me diametër 26 cm dhe piqeni për rreth 15-minuta në 160 gradë.
  2. Koren e nxehtë e lyejmë me eurokrem dhe e lëmë për tu shtrënguar.
  3. E ziejmë qumështin dhe sheqerin, i lëmë të ftohen. Pastaj në të e shtojmë ajken e ëmbël që e kemi tundur më parë, lajthi të bluara dhe biskota (napolitanka) të bluara.
  4. Xhelatinën e tretim në ujë dhe e bashkojmë me kremin e përgatitur.
  5. Kremin e derdhim mbi kore dhe e lëmë në kallëp deri sa të forcohet.
  6. E largojmë nga kallëpi dhe e dekorojmë sipas dëshirës me lajthi të grimcuar dhe me biskota (napolitanka) të grimcuara.
  7. Ju bëftë mirë!!!

  Foto: jasnaskitchencreations.blogspot.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...