29.5 C
Priština
More

  Topa mishi me vezë të ziera

  spot_imgspot_img

  Ju sjellim një recetë të shkëlqyeshme për gogla mishi me vezë të ziera. Mund t’i provoni në dy versione- të mbështillni vezët në vezë shtëpie, salsiçe të freskëta apo në përzierje me mish bluar.

  Ideja është marrë nga logu Xhodin në Myfamilykitchen. Ajo ka përdorur salsiçe të freskëta, por ne ju sjellim edhe recetën për mish të bluar, të cilën mund ta përdorni në vend të salsiçeve.

  Përbërësit: të goglave të mishit

  • 4 vezë
  • 4 salsiçe shtëpie të freskëta (apo përzierje të mishit, receta në vazhdim të tekstit)
  • Qumësht
  • Thërrime buke
  • Përzierje mishi (nëse nuk dëshironi salsiçe)
  • 1/2 kilogram mish të bluar
  • 1 qepë mesatare
  • 1 vezë
  • Thërrime buke
  • Kripë, piper, dhe spec të bluar

  Më parë ziejini vezët. Le të jenë fortë të ziera. Qërojini dhe lërini më një anë. Nëse përdorni salsiçe, qërojini (nëse mbështjellësi hiqet vështirë, vendosini pesë minuta në ujë para se ti qëroni).

  Nëse përdorni mish të bluar, qepën më parë copëtojeni në copëza të vogla, përzieni me mish dhe përbërësit tjerë (krip, piper, thërrimet e bukës, spec të bluar), ndërsa mund të shtoni, nëse keni bërë, vegetë të lagët (vegeta e lagët- mëlmesa të shëndetshme për të gjitha gjellët), vetëm ruajuni atëherë se sa qitni kripë, sepse kjo vegetë është e njelmët.

  Nga salsiçja e qëruar bëni një version si të qoftes së rrumbullakët, dhe në mes vendoseni vezën. Mbështilleni dhe në përgjithësi mirë mbyllini fundet. (Njësoj bëni edhe me mishin e bluar).

  Xhodi nuk ka dashur që goglat e mishit ti bëj frakturë, por të tilla i ka futur në furrë. Ajo më parë i ka futur në qumësht (i ka zhytur mirë), e më pas në thërrime të bukës. Të gjitha i ka renditur në tepsi të mbuluar me letër për pjekje, dhe i ka pjekur në furrë me 190c për 30 minuta.

  Nëse ju pëlqejnë më shumë në frakturë atëherë bëni gati tre pjata. Në njërën vendosni miell, në tjetrën prezlla, ndërsa në të tretën vezë. Goglat më parë futini në miell, në vezë me pas në prezlla. Fërgojini thellë në vaj.

  Me këto gogla shkojnë shkëlqyeshëm patatet (pure patatesh- 4 variacione në temë), maunat apo bizele e re.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...