28.6 C
Priština
More

  Thonjtë zbulojnë problemet shëndetësore

  spot_imgspot_img

  Duhanpirësit kanë thonj të verdhë, punëtorët në kantiere ndërtimi të zinj, e grimeret i kanë thonjtë me llak. Por, kur të hiqen shtresat e ngjyrës ose baltësm thonjtë zbulojnë gjendjen e zemrës sonë, veshkave, gjëndrës tiroide, si dhe tregojnë mungesën apo tepricën e vitaminave dhe mineraleve.

  Thonjtë mund të ndihmojnë në diagnostifikimin e sëmundjeve dhe të japin një pamje të gjendjes së përgjithshme shëndetësore.

  Mungojnë gjysëmhënat e bardha në fillim të thonjëve
  Ajo mund të tregojë për mungesë të vitaminës A, probleme me veshkët si dhe mungesë proteinash. Ka disa njerëz të cilët nuk i kanë patur kurrë këto gjysëmhëna të bardha në thonj, prandaj arsye për t’u brengosur kanë vetëm ata të cilët dikur i kanë patur.

  Thonjtë të cilët lehtë shkatërrohen, kanë çarje apo bëhen me shtresa
  Shkaktarët kryesorë mund të jenë mungesa e vitaminës A dhe D, qarkullimi i dobët, problemi me gjëndrën tiroide, mungesa e acidit klorhidrik (pjesë përbërëse e acidit në lukth), mungesa e hekurit, mungesa e kalciumit dhe proteinave.

  Njollat e bardha
  Mungesë zinku, probleme me gjëndrën tiroide ose mungesë e acidit klorhidrik.

  Acidi klorhidrik është i rëndësishëm sepse mundëson tretjen e rregullt në njërën anë, kurse në anën tjetër mban aciditetin e lukthit, që mundëson shkatërrimin e mikroorganizmave të dëmshëm. Nëse keni problem me tretjen, është mirë që të konsultoheni me mjekun që t’ju udhëzojë në një test të thjeshtë.

  Vijëzat e bardha
  Mungesa e zinkut ose proteinave, sëmundje të zemrës, probleme me mëlqinë dhe veshkët.

  Thonjë të shtrembër
  Mungesë hekuri apo zinku, probleme me gjëndrën tiroide.

  Thonj të cilët shtrembërohen menjëherë pas rritjes
  Probleme me zemrën dhe mëlqinë, probleme me traktin e frymëmarrjes, mungesë e vitaminës B12. Faktikisht, gjaku i cili mbërrin deri tek thonjtë përmban nivel të ulët të oksigjenit.

  Thonj të mbyllët dhe në formë konkave
  Anemi, mungesë e vitaminës B12. Thonjtë janë aq shumë të thelluar sa lirisht mund të qëndrojë një pikë lëngu aty.

  Thonj të drejtë
  Mungesa e hekurit ose proteinave, vitaminës B12, psoriaza ose diabet.

  Thonj të gjerë në formë katrore
  Mungesë e baraspeshës hormonale.

  Thonj të trashë
  Qarkullim i dobët, probleme me gjëndrrën tiroide.

  Thonj të dëmtuar
  Mungesë e vitaminës C dhe proteinave.

  Rritje e ngadaltë e thonjve
  Mungesë e zinkut.

  Dëmtim i shpeshtë i pjesës së lëkurës rreth thonjve e cila skuqet dhe shkakton djegie
  Mungesë e vitaminës C. Por, shpesh kjo gjendje është si rezultat i shprehisë së keqe të ’ngrënies‘ së thonjve ose lëkurës së gishtërinjve. Në këto raste është mirë që shpesh të fërkoni gishtat.

  Thonj të bardhë dhe maje me ngjyrë rozë
  Ciroëz e mëlqisë

  Thonj shumë të zbehtë
  Funksionim i dobët i mëlqisë, probleme me veshkat, anemi, mungesë mineralesh, sasi e lartë e bakrit.

  Thonj pa ngjyrë
  Mungesë e vitaminës B12, probleme me mëlqinë dhe veshkat.

  Thonj të verdhë
  Mungesë e vitaminës E, qarkullim i dobët, bllokim i limfës, probleme me mëlqinë, frymëmarrjen, diabet, infeksione kërpudhore ose polirim i tepruar.

  Thonj të gjelbër
  Infeksion bakterial.

  Thonj të kaltër
  Probleme me zemrën dhe mushkëritë, reaksion në ilaçe, probleme me qarkullimin, helmim me argjend ose bakër.

  Gjysëmhëna me ngjyrë të kaltër
  Artritis reumatoid

  Vijëza të zeza
  Funksionim i dobët i gjëndrrës mbiveshkore, pasoja të kemoterapisë ose reaksion në rrezatim.

  Thonj ngjyrë kafeje
  Bllokim i veshkave.

  Thonj gjysëm të bardhë dhe gjysëm me ngjyrë kafeje
  Melanoma (kancer i lëkurës).

  Majet e thonjve me ngjyrë të mbyllur
  Mungesë e vitaminës B12.

  /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...