24.1 C
Priština
23.9 C
Zürich
More

  Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë

  spot_imgspot_img

  Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar.Një studim, i kryer nga studiuesit në Universitetin Queen Mary të Londrës, Universitetin e Oksfordit, Instituti për Studime të Avancuara, Vjenë dhe Universitetin Mjekësor të Grazit, zbuloi se testet antigjen janë 95 për qind efektive në zbulimin e COVID-19 kur përdoren në fillim të simptomave.

  Një grup shkencëtarësh që studiojnë mjekësinë tropikale në Universitetin Tübingen të Gjermanisë publikuan kohët e fundit një studim në Gazetën Ndërkombëtare të Sëmundjeve Infektive, duke vënë në dukje gjithashtu efektivitetin e testit antigjen të COVID-19.

  Por, ata shtuan se disa pije mund të çojnë në një test pozitiv të rremë. Ata raportuan: “Të gjitha pijet si: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, apo Fanta ose pije energjike si Red Bull, pije alkoolike si vodka, uiski, ose raki dhe uji mineral i gazuar shkaktuan shfaqjen e një linje testimi të kuqe”. Linja e kuqe e testit tregoi një infeksion pozitiv.

  Studiuesit shpjeguan shkencën që qëndron pas efektit, duke thënë se mund të jetë për shkak të “një pH të ndryshuar në këto zgjidhje, e cila mund të modulojë funksionin e antitrupave të mbuluar në vijën e provës”.

  Ata shtuan se testimi bëhet më së miri në mëngjes, para çdo ushqimi ose pije dhe nën mbikëqyrje kur është e mundur.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...